Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na tibetské lékaře vyplázněte jazyk!

Staletími prověřené účinky Tibetské medicíny přijela do Luhačovic představit tibetská lékařka Dr. Bhuti Losang. Kouzelné bylinky doporučovala zájemcům v Boutique hotelu RADUN, v příjemném hotelovém pokojíku s balkonkem a výhledem do daleka.

14.6.2017
SDÍLEJ:

Tibetská lékařka v LuhačovicíchFoto: Deník / Kaniová Marcela

„Nejprve mi prosím ukažte svůj jazyk,“ vítá mě s roztomilým úsměvem drobná Tibeťanka s jiskřivýma očima.

Jazyk sice běžně na lidi nevyplazuji, ale nebolelo to…

Poté jsem musela tibetské lékařce věnovat vzorek moči. S tímto dárkem odběhla do koupelny. Než přišla, prozradil mi překladatel, že Bhuti Losang vystudovala Tibetský institut medicíny a astrologie v indické Dharamsale (Men tsee khang) založený Jeho Svatostí Dalajlamou. Nyní žije v Dánsku, kam se provdala.

„Podle Vaší moči to vypadá, že máte přebytek větru,“ říká Bhuti klidným hlasem.

Osobně tedy žádnými větry ani nadýmáním netrpím…

„V Tibetské medicíně ukazuje vítr v hlavě na potíže s psychikou,“ vysvětluje.

S tím už bych souhlasila – jsem poloviční blázen, ztřeštěnec a hypochondr. „To umíme všechno vyléčit,“ směje se Bhuti.

Následuje měření pulsu. Bhuti mi něžně drží nejprve pravou a pak levou ruku.

Nahmatá puls, dlouho svými prsty s velmi krátkými nehty prozkoumává mé žíly. Pak si zapisuje na papír dlouhé „věty“, které však spíše působí, jako tajuplné znaky, obrázky podobné keltským, egyptským – no zkrátka tibetské lékařce dodává její kouzelné písmo punc šamanky.

Zatímco kreslí na papír, překladatel vysvětluje, že s Bhuti jezdí po celé Evropě. Většina Evropanů prý má psychické potíže, ale třeba v Praze je hodně lidí, které trápí borelióza. Mnoho lidí chodí za Bhuti také kvůli pocitům osamělosti, úzkosti nebo jim vadí světelný a elektromagnetický smog ve městech.

„Vám bych konkrétně doporučila naučit se odpočívat, nežít tak hekticky, protože vítr Vás nutí být stále v akci, ale ve skutečnosti jste velmi vyčerpaná,“ říká mi naléhavě drobná Tibeťanka.

„Všeobecně mají zdejší lidé více meditovat, dělat dechová cvičení, cvičit jógu – to je opravdu zásadní,“ zdůrazňuje.

Všeobecně ale nerada něco doporučuje. Každý člověk je jedinečný a potřebuje jinou stravu a jiné byliny.

„Za velmi důležité ale považuji, aby každý byl sám sebou. Lidé by neměli následovat očekávání ze strany okolí a společnosti, ale měli by být ukotvení sami v sobě, což jim dá mentální stabilitu a klid,“ vysvětluje.

Co se týká jídla, doporučuje kvalitní kaše na snídani, oběd doplnit čerstvou zeleninou a ovocem a večer polévku, která zejména v zimě zahřeje.

„Třeba slepičí nebo hovězí vývar je výborný na revitalizaci celého organismu,“ vyzdvihuje s tím, že je nezbytné vyhýbat se polotovarům, jíst v klidu a být u jídla bdělý – tedy soustředit se vždy na to, co právě jíme nebo děláme.

To je v mém případě velkou slabinou, protože si u jídla ráda listuji novinami…

Právě špatné stravování a nadbytek jídla je jedním z dalších nešvarů Evropanů. Bhuti přitom v Asii často řešila spíše podvýživu.

„Strávila jsem dětství v uprchlickém táboře v jižní Indii a právě tam jsem se rozhodla, že budu lékařkou,“ vzpomíná. V jejím okolí bylo mnoho nemocných dětí, za kterými do uprchlického tábora přicházeli zdravotnice z Indie,což Bhuti inspirovalo.

Od Bhuti dostávám speciální bylinkové směsi, které má uložené v překrásně nazdobených, tibetských pytlících. Některé bylinky budu užívat ráno, jiné v poledne a další večer. Když k tomu přidám dechová cvičení, proměním se za tři měsíce v krásnou princeznu…

Bhuti Losang ale nepřijela na Moravu poprvé.

„Tibetská lékařka Bhuti Losang navštívila Luhačovice již v roce 2013 a i tenkrát nabídla své služby široké veřejnosti,“ připomíná majitel Boutique hotelu Radun Marek Nesázal, který se s Bhuti Losang seznámil již před lety.

„Máme se ženou velmi blízký vztah k Tibetu a jeho duchovním naukám,“ vysvětluje.

„Myslíme si, že všichni se máme od Tibeťanů mnoho co učit a mrzí nás, že jsou jako národ utlačovaní,“ říká Marek Nesázal.

Společně s rodinou a přáteli proto podporuje dívčí tibetskou školu v severní Indii v Himalájích.

„Tuto školu ve výšce 4 tisíce metrů v údolí řeky Spiti jsme pomohli postavit, protože pro udržení tibetské kultury je nezbytné, aby se zachoval jazyk,“ domnívá se. S Tibeťany má velmi blízké vztahy.

„Vzájemně si máme co předávat, návštěva Tibeťanů je pro nás vždy velmi inspirující," dodává s tím, že Tibeťané mu i přes velkou hmotnou nouzi, jakou mají, připadají mnohem šťastnější, než Evropané žijící v blahobytu.

Tibetská medicína je starodávný systém, založený na hlubokém poznání propojení těla, energie dechu a mysli. Tradiční tibetská medicína se v praxi uplatňuje již tisíce let. Nabízí celostní přístup v péči o zdraví. Je vhodná hlavně na léčení dlouhodobých chronických problémů, únavy, stresu, nespavosti, disharmonie vnitřních energií. Tibetská medicína jako holistický systém oficiálně uznávaný v Indii, Číně a dalších zemích, úspěšně pomáhá miliónům lidí udržovat zdraví a rovnováhu těla a mysli.

Autor: Redakce

14.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Slovenský reprezentant Ján Greguš v minulosti působil v Baníku Ostrava nebo Jablonci, odkud zamířil právě do Kodaně.
5

Spoluhráči z Kodaně po losu nevěděli, kde Zlín leží, tvrdí Greguš

Ilustrační foto.

Stavbě přehrady předchází výkup pozemků. Cena až 6 tisíc za metr čtvereční

Nabourala se třemi promile a ujela

Jednapadesátiletá řidička nabourala na Jižních Svazích ve Zlíně do jiného auta a ujela. V krvi měla skoro tři promile. Vozidla si všiml svědek, který zavolal na tísňovou linku policie.

Na svou matku šel nožem

Ve vazbě skončil 49letý muž ze Zlína, který měl vydírat svou 70letou matku, s níž žije ve společné domácnosti. Hrozí mu až osm let vězení.

Konečně opraveno. Po dvaceti letech

Rozsáhlou rekonstrukcí prošlo valašskokloboucké gymnázium. „Bylo nezbytné gymnázium opravit,“ řekl při slavnostním otevření gymnázia hejtman Jiří Čunek. „Velmi si vážíme toho, že zřizovatel Zlínský kraj projekt podpořil. Jedná se o první velkou rekonstrukci budovy po dvaceti letech,“ uvedla ředitelka školy Eva Cepková.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Vlachovice, Pozlovice a Hřivínův Újezd

Ojedinělý seriál Deníku Naši Prvňáci pokračuje dalším dílem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení