Čísla popisná u staveb přitom jsou kvůli pořadí zápisu do katastru nemovitostí většinou na přeskáčku.

„Čísla tam naháníte, jak nadutou kozu. Jsou tam navíc i výškové domy, které stojí v podstatě v jiné ulici, ale adresou spadají na třídu Tomáše Bati,“ povzdechl si například Jiří Appl, který se po léta věnuje expresní přepravě zásilek na Zlínsku. Uvedená ulice je přitom prý nepřehledností vyhlášená i mezi dispečery v jiných částech republiky. „Sám jsem tam narazil při práci dokonce i na duplicitní čísla, kdy jsem nevěděl kam balík doručit,“ sdělil .

Možné stejné označení na více domech přitom nevyloučila ani ředitelka Zlínského pracoviště Katastrálního úřadu pro Zlínský kraj Jiřina Huňková. „Zlínská třída Tomáše Bati spadá do tří katastrů. Každý je přitom označovaný čísly popisnými zvlášť, takže k tomu skutečně může dojít,“ připustila.

Že lidé odjinud někdy na nejdelší zlínské ulici bloudí, potvrzuje také recepční hotelu, který tam rovněž sídlí, Helena Strnadelová. „Hosté mívají problémy to najít. Hlavně, když jedou od Otrokovic, hodně bloudí, a to i přesto, že mají GPS navigaci,“ poznamenala.

Doplnění orientačního systému by uvítali i hasiči. „Mohlo by to případně ušetřit při zásahu čas. Naštěstí máme vlastní velice podrobné mapy, které jsou doplněné o naše poznatky a tak nás spíš trápí, když nám hlásí lidé třeba zažité neplatné názvy,“ poukázal mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Potíže přináší špatná orientace také pošťákům. „Doručovatelky už své rajony znají, ale když se zapracovává někdo nový, činí to problémy. Mohou se naštěstí držet podkladů, které jim dáme,“ poznamenal manažer zlínského obvodu České pošty Josef Svoboda.Zná prý také řešení, jak situaci zlepšit.

„Magistrát by měl prosadit, aby mimo popisných čísel byla čísla orientační. Ulice se pak čísluje od jednoho konce na druhý, přičemž na jedné straně cesty jsou čísla sudá čísla, na druhé lichá. Kromě červené popisné tabulky je na domě modrá orientační,“ poznamenal.

Situace se však snad brzy zlepší. Zlínský magistrát ji chce totiž v dohledné době začít řešit. „Orientační čísla bychom letos chtěli zavést a mělo by se začít právě na třídě T. Bati,“ poznamenala mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková. Vzhledem k nepřítomnosti pracovníka, který má záležitost na starost ale nechtěla uvést podrobnosti.