Řeč je o profesionálních hasičích, kteří stejně jako lékaři, zdravotní sestry či strážníci musejí trávit část nejkrásnějších svátků v roce v práci. Jen několika hodinovou směnu si na Štědrý den střihl i čtyřiatřicetiletý zlínský profesionální hasič Ondra Macháček.

„Obvyklou čtyřiadvacetihodinovou směnu jsem měl letos převážně na 23. prosince, která mi skončila na Štědrý den v sedm hodin ráno. Můžu říct, že to byla na poměry celkem klidná služba,“ říká Ondra Macháček, který pak po šichtě mířil za svou tříletou dcerkou užít si pěkné Vánoce.

Ti, co mají přes Štědrý den službu, vnímají den jako každý jiný. Ráno prý dostanou rozpis s tím, co mají během dne splnit. „Jako třeba tankování či mytí aut a jiné denní povinnosti, které souvisí s chodem stanice či techniky, o něž se staráme. Na Štědrý den také máme bramborový salát a kapra. A jasně, že také stromeček. V ten den také jezdíváme do dětského domova Zlín Lazy, kde dětem předáme nějaké dárky a umožníme jim prohlídku auta, pohrajeme si s nimi, popovídáme. Strávíme tam prakticky dopoledne,“ líčí obvyklý Štědrý den hasičů Ondra Macháček.

Hasiči se střídají po čtyřiadvacetihodinových směnách na tři směny. Třídenními vánočními svátky si tak každý z nich vesměs projde. Případně záleží, jak se kluci mezi sebou domluví, službu na Štědrý den si mezi sebou mohou prohodit.

„Kdo má „odrostlé“ děti, většinou mu služba nevadí. Stejně tak mladým klukům. Kdo má malé děti, těm vyjdeme většinou vstříc,“ vysvětluje zlínský profesionální hasič, který se do služby zase vrátí šestadvacátého.

O vánočních svátcích nikdo z nich prý v práci nesmutní. Všichni si ji vybrali pro to, že ji chtějí dělat, věděli, do čeho jdou. „Kolegové z druhé směny měli jednou nahlášený požár, ze kterého se ale vyklubal domácí večírek. Paní žijící naproti viděla v oknech blikat světýlka a myslela si, že tam hoří. Všichni jsme se tomu nasmáli,“ dodává Ondra Macháček.