MATERIÁLNÍ HUMANITNÍ SBÍRKY

Materiální sbírka se uskutečnila v neděli a v pondělí například v Zámku Napajedla od 8 do 18 hodin. Ve Zlíně se sbíralo od 11 do 20 v Laser Game aréně. Největší poptávka v materiálních sbírkách je po lécích (Paralen, Ibuprofen, Endiaron, černé uhlý, magnezium), Sunaru, plenkách, dětských výživách, plynových ohřívačích, baterkách a čelovkách, hroznovém cukru a čokoládě, hygienických potřebách (zubní kartáčky a pasty, menstruační vložky a tampony, kapesníky, toaletní papír, mýdla, dezinfekce).

UBYTOVÁNÍ PRO UPRCHLÍKY

Pokojů pro jednotlivce nebo malé rodiny se sešlo hojně. Nyní Správa uprchlických zařízení hledá ubytování hromadného typu, tedy s 20 a více volnými pokoji a ideálně možností stravování. Volné ubytovny, penziony a hotely se mohou hlásit na ubytovaniukrajina@suz.cz. Místo pro uprchlíky hledá také město Slavičín, přihlásit se můžete skrze tento dotazník.

FINANČNÍ POMOC

Nejjednodušším a v současnosti nejdůležitějším způsobem jak pomoci je finanční sbírka. Ty organizuje několik prověřených neziskových organizací:

Člověk v tísni

Peníze dostanou přímo lidé na Ukrajině, aby si mohli obstarat věci nutné pro život. 

Český červený kříž

Organizace otevřela finanční sbírku, v případě potřeby vyhlásí i nábor dobrovolníků nebo materiální sbírku. 

ADRA

Vybrané peníze smění za finanční vouchery, za které si mohou Ukrajinci opět přímo nakupovat nezbytnosti jako jsou potraviny či hygienické potřeby. 

Skautské krizové centrum Zlín

Organizuje jak materiální sbírku, tak sbírku finanční. Každý den se věci snášejí na jinou skautskou základnu. Akutální informace na: https://www.facebook.com/SkautskeKrizoveCentrumZlin

Autor textu: stážistka Ivana Sochová