„Neočekáváme, že by toky řek ve Zlínském kraji dosáhly během několika příštích dnů vyšších stupňů povodňové aktivity," uvedla Gabriela Tomíčková, tisková mluvčí Povodí Moravy.

Průtok vody mírně stoupá jen na řece Dřevnici. Přesto však zkušení vodáci sjíždění řek po deštích nedoporučují. „Obecně platí, že pokud má voda v řece čokoládovou barvu, nemají na vodě malá plavidla co dělat," je přesvědčený majitel vodácké cestovní kanceláře a vodácký průvodce Hynek Machala.

Na divokou vodu ne

Odvážlivcům, kteří se na vodu v člunu, případně na raftu přece jen vydají, hrozí utonutí kvůli prudkému toku vody. „Záleží na tom, kdo se rozhodne rozvodněnou řeku sjíždět," domnívá se Machala.

„Znám vodáky, kteří vyhledávají dravé řeky a jezdí za nimi do afrického Konga či do jiných zemí světa. Ti ale vědí, jak se na divoké řece chovat," tvrdí Machala a dodává, že většina českých vodáků zkušenosti s chováním dravých řek postrádá.

Nebezpečné klády

Velké nebezpečí představují pro vodáky na rozvodněných řekách zejména plovoucí předměty, které voda strhla s sebou, a vodní víry.

„Plovoucí dřevěné klády a klacky mohou menší plavidlo snadno převrátit, navíc některé kusy dřeva v sobě mají zapíchané hřebíky či ostré kusy železa, které mohou raft protrhnout," vysvětlil Machala.

„Za dvaadvacet let, kdy dělám vodáckého průvodce, jsem si vypěstoval čich a vím, kdy je bezpečné řeku sjíždět a kdy je lepší se sbalit a raději vyrazit domů," sdělil Machala. Lidé, kteří se na rozvodněnou řeku přesto vydají, jsou podle něj hazardéři.

„Mají sebevražedné sklony. Smutné je, že při záchraně těchto jedinců jsou jiní lidé nuceni nastavovat své vlastní životy," uzavřel vodák Machala.