Deset centimetrů sněhu v nočních hodinách napadlo na Vsetínsku.

„Na celém území okresu hustě sněží," stojí v ranním hlášení dispečera správy silnic, který do terénu vyslal veškerou techniku. Silnice první třídy na Vsetínsku po chemickém posypu pokrývá rozbředlý sníh. Na silnicích druhé a třetí třídy je vrstva sněhu, kterou likvidují pluhy a posypové vozy.

Na Kroměřížsku, Zlínsku a Uherskohradišťsku padá sníh nebo déšť se sněhem a tamní silnice byly ráno zpravidla holé a mokré, řidiči by přesto měli jezdit se zvýšenou opatrností. Dispečeři správy silnic upozornili, že v regionu fouká silný vítr.

Zlínsko

Sníh způsobil na Zlínsku několik dopravních nehod

Husté sněžení zaměstnávalo celou neděli hasiče ve Zlínském kraji. Největší počet výjezdů byl zaznamenán na Zlínsku. Zde vyjížděli hasiči celkem k desíti výjezdům. Problémy sníh ale napáchal v celém Zlínském kraji.

„V 15 případech jsme vyjížděli k odstranění stromů nebo větví z komunikací nebo veřejných prostranství. Větve nevydržely nápor těžkého a mokrého sněhu. V sedmi případech jsme vyjížděli k hlášeným dopravním nehodám, které se naštěstí doposud obešly bez vážných následků na majetku a zdraví jejich účastníků. Mimo jednoho planého poplachu zasahovali hasiči také u požáru izolátoru vysokého napětí na Zlínsku," komentoval zvýšený počet výjezdů dobrovolných i profesionálních hasičů tiskový mluvčí hasičů, Libor Netopil.

Přes husté sněžení se zatím nikde na Zlínsku netvořily kolony automobilů. Nebyly hlášeny dopravní kolony a dopravní nehody se obešly bez vážnějších zranění," informoval mluvčí zlínské policie Petr Jaroš.

Valašsko 

Silnice na Valašsku jsou sjízdé s obtížemi

Třicet centimetrů sněhu napadlo v neděli na Valašsku a podle meteorologů není naděje, že by přeháňky měly ustat. Silničáři počítají s dalšími dvaceti centimetry.

Cesty první třídy na Vsetínsku po chemickém posypu pokrývá rozbředlý sníh. Na silnicích druhé a třetí třídy se drží vrstva sněhu.

„Všechny cesty jsou zatím sjízdné, avšak s obtížemi. Nedaří se nám komunikace udržovat přesto, že je v terénu čtrnáct sypačů a patnáct traktorů s radlicemi," upozornil šéf valašských silničářů Jaromír Kořistka.

I v rovinatých úsecích, které se ošetřují solí, se sníh zajíždí, takže řidičům hrozí smyk. „Není to obvyklá situace. Šoféři by měli být velmi opatrní," zdůraznil Kořistka.

VIDEO: Mezi Janovou a Hovězí havaroval autobus

Slovácko

Velikonoční neděle: místo kvetoucích narcisů dvacet centimetrů sněhu

Východ České republiky, Slovácko nevyjímaje, zasypával během velikonoční neděle sníh. Především řidiči by měli být při cestování stále obezřetní.

Podle šéfa uherskohradišťských silničářů Rostislava Buchtíka se tak dokonale naplnily meteorologické předpovědi.

„Na Uherskohradišťsku začalo sněžit mezi čtvrtou a pátou ranní, na Uherskobrodsku až kolem sedmé, osmé. Na území celého okresu nyní pracuje celkem deset sypačů a šestnáct traktorů," sdělil dopoledne redakci Slováckého deníku Buchtík.

Největší komplikace by šoféry měly čekat v Chřibech. Všechny úseky by však v současnosti měly být průjezdné a sjízdné.

„Výhodou je, že díky svátkům jezdí jen osobní auta, nikoliv kamiony. V opačném případě by mohly nastat potíže," dodal Buchtík.

V nížinách Slovácka za dnešek napadlo kolem pěti centimetrů sněhu, ve vyšších polohách i sedm. Sněžení by mělo ustávat až k večeru. (lap)

Kroměřížsko

Sněžení komplikovalo dopravu, k vážným nehodám ale nedošlo

Cesty na Kroměřížsku pokrývá rozbředlá vrstva sněhu, místy se tvoří sněhové jazyky a viditelnost dál komplikuje neustávající husté sněžení. Výstraha meteorologů s vysokým stupněm nebezpečí platí bez časového omezení pro celou Moravu. Počasí komplikuje na řadě míst v regionu dopravu, dochází k nehodám a pod tíhou mokrého sněhu praskají stromy a blokují cesty. K první události vyjížděla jednotka hasičů do Koryčan.

„Jednalo o odstranění stromu. Ve většině případech vyjíždějí naše jednotky k lehkým nehodám, zejména pak k odstranění stromů nebo větví, které nevydrží nápor těžkého a mokrého sněhu. K vážným nehodám nebo větším materiálním škodám prozatím nedošlo," informoval mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Libor Netopil.

Aktuálně se teploty na Kroměřížsku pohybují kolem nuly, večer by mohly klesnou mírně pod bod mrazu, sněžit bude až do rána.

„Podle hydrometeorolo­gického ústavu by sněžení mělo ustávat až kolem páté až sedmé hodiny ráno," informoval dispečer Správy a údržby silnic Kroměřížska.

Silnice první třídy a rychlostí komunikace jsou podle něj aktuálně holé a mokré.

„Cesty druhé a třetí třídy jsou pokryty vrstvou sněhu, kterou průběžně odstraňujeme radlicemi. Všechny úseky na Kroměřížsku jsou sjízdné, je však nutné dbát zvýšené opatrnosti," varuje dispečer.