Více než tisícovka návštěvníků se tak nejen mohla podívat, ale také si koupit brouky, motýly, pavouky nebo plazy z celého světa. Mohli například obdivovat také největšího brouka na světě – titána obrovského, latinsky Titanus, giganteus i další exotické tvory. Připraveny pro ně byly také publikace odborné literatury a různé entomologické pomůcky. Největší zájem však u nich vzbudila ochutnávka hmyzu.

Za nápadem uspořádat tuto výstavu stál před dvaceti lety její organizátor Dan Čagánek.

„Dříve jsem musel jezdit na tuto výstavu do Prahy, tak jsem si řekl, proč ji neuspořádat i na Moravě," prozradil.

Jak připomněl, letos se výstava přesunula z tradičního místa v Napajedlích do otrokovické Besedy proto, že je o ni stále větší zájem a tak se organizátoři rozhodli uspořádat ji ve větších prostorách. Podle Čagánka, velký zájem na výstavě byl o ochutnávku hmyzu, neboli o takzvanou entomofagii, v podání známé odbornice docentky Marie Borkovcové z Brna.

„Ta se právě zabývá využitím hmyzu v gastronomii," doplnil Dan Čagánek.

A opravdu, u stanoviště Marie Borkovcové bylo plno. Zájemci zde mohli ochutnat nejen perníky se zapečenými šváby nebo mravence v čokoládě. Největší zájem měli o smažené moučné červy. „Recept je jednoduchý, prozradila docentka Borkovcová.

„Stačí je osmažit na kvalitním oleji a jen posolit. Jsou křupaví a lahodní," usmála se. Její slova potvrdila i jedna z ochutnávajích.

„Chutnají jako křupky," prozradila Hana Lupačová, která na výstavu dorazila až z Olomouce.

Mezinárodní výstavu si nenechal ujít ani starosta Velehradu Aleš Mergental se svou rodinou.

„Je to velmi zajímavá a poutavá akce. Jsem překvapený, jaký je o ni zájem," dodal.

Organizátor Dan Čagánek také pochválil nové prostory pro výstavu.

„Je to tady perfektní a máme tady vynikající zázemí," ocenil.

Doplnil, že již nyní by rád zájemce a návštěvníky pozval na další výstavu, která je naplánována v otrokovcké Besedě 23. ledna příštího roku.

Předpokládám, že tak do roka už budeme mít i v České republice hmyz na talíři

Docentka Marie Borkovcová, je profesorkou na Mendelově univerzitě v Brně, kde učí zoologii a biologii pro odpadové hospodáře. Již dvanáct let se také zabývá entomofágií, neboli laicky řečeno, využitím hmyzu v gastronomii.

„V přírodě se všechno týká všeho a vše je spolu spojené.Když učím ty odpadové hospodáře o tom, že máme v přírodě nějakou havěť, která nám pomáhá likvidovat ten bioodpad, tak vlastně je to i o tom, co tady nakonec vaříme. Je to o tom, co umí likvidovat ten bioodpad," říká pro Deník

Jak jste se k vašemu oboru dostala?

Na přednáškách na Mendelově univerzitě v Brně ukazoval pan profesor Povolný, že se hmyz dá jíst. A já když jsem pak začala učit, tak jsem to svým studentům vykládala. No a oni mne vybízeli k tomu, jestli bych to také nezkusila. Tak jsem říkala dobře, tak to zkusíme. Jenže syrový červ nám nechutnal, přece jen kuřecí maso nejíme také za syrova, tak jsme to zkusili uvařit a okořenit. Dobře jsme udělali a pak už jsme vymýšleli dalčí recepty. A tak už to jde dvanáct let.

Jako původně vystudovaný zoolog se dá předpokládat, že máte kladný vztah k přírodě a ke zvířatům obecně. Máte přece jen nějaký oblíbenější druh?

Musím říct, že zvířata mám ráda úplně všechny. Pro mne je však na tom nejlepší když vidím,jak je to vše spolu v kontextu a propojené. Ať jde o savce nebo nějakého ptáka nebo bezobratlou havěť, tak je mi to celkem jedno. Já jsem si z té entomologie jako celkové vědě o hmyzu vybrala entomofágii. Té se věnuji úplně nejvíc. Takže taková ta systematická studie co u nás žije a tak, to není přesně můj obor, ale my jsme se zaměřili na to jak se ty druhy které tady máme, které se dají uměle odchovávat, jak by se daly využít pro gastronomii.

Vysvětlíte nám výraz entomofágie?

Entomofágie je obor využití hmyzu jako potravy.

Nemáte přece jen zábrany? Nebojíte se třeba těch červů je vzít do ruky?

To už právě vůbec ne. Za těch dvanáct let, co s tím hmyzem pracujeme, se nám to absolutně odčervilo. S tím mým týmem co s hmyzem pracujeme, v čele s kolegou Fišerem už když jej bereme do ruky, je to pro nás jako by to bylo kousek hovězího. Nám to vůbec nevadí. Ten hmyz je neagresivní, nemusíme se bát, že by nás nějak pokousal. Spíš se staráme, aby nám neutekl, to je vždycky riziko, ale jinak ne, nebojíme se toho.(Úsměv).

Co si lidé nejvíce dnes na výstavě pochvalují, přece jen zde nabízíte více „lahůdek" ? Prozradíte nám nějaký recept?

Dnes tu největší úspěch mají opražení mouční červi. Ti se jen na oleji opraží, aby křupali a lehce se posolí. A opravdu tady lidé říkají, že to je lahůdka k pivu, vínu večer k televizi. I dětem to chutná, ty tady toho také snědly hodně, takže tento úplně jednoduchý recept.

Myslíte si, že se například tito červi dostanou do našeho jídelníčku?

Určitě se dostanou a pokud ne tak, že bychom si je sami s nadšením kupovali, tak nějakou oklikou. Možná nejdříve jako zdravou výživu někde ve speciálních obchodech. Ale vzhledem k tomu, že v současné době právě minulý týden Evropská rada schvalovala uznání hmyzu jako potraviny nového typu lze říct,že je to tedy obecně na spadnutí ta uznaná legislativa pro tuhle tu komoditu. Takže předpokládám, že dřív nebo později, což si myslím, že spíš dřív tak do roka, už budeme mít i v České republice hmyz na talíři.

Řekněte mi, když k vám přijdou přátelé na večeři, nabídnete jim například i tuto specialitu?

My bychom jim ji nabídli, ale vzhledem k tomu, že my tak často jezdíme po různých akcích a připravujeme se na ně dopředu, tak se s přáteli spíš potkáváme na těch ochutnávkách. Kdyby ale přijeli, určitě bych jim je nachystala.