Ladovi na výstavu, letos největší v České republice, zapůjčili několik děl z rodinné sbírky. „Vnuk Josef Lada a jeho synové mají velký zájem si výstavu přijet prohlédnout, zavítají k nám v úterý 28. února. Při té příležitosti s nimi chystáme besedu pro veřejnost. Zveme všechny, kteří se chtějí dozvědět zajímavosti o výstavě i „ladovském životě“ a odkazu. Poté bude následovat možnost individuální prohlídky a atmosféru večera podtrhne živá hudba,“ uvedl Pavel Chmelík z galerie Artrium Zlín, která výstavu společně s Obchodním domem pořádá. Vnuk Josef Lada je v současné době hlavním nositelem malířova odkazu a správcem rodinné sbírky.

Výstava Josefa Lady je k vidění denně od desíti do osmnácti hodin a to do 19. března. Představuje celkem 118 děl zapůjčených z dvanácti českých muzeí, galerií a sbírek. Při lednové vernisáži ji osobně pokřtil herec Josef Dvořák, nejznámější český vodník, představitel (nejen) ladovských pohádkových postaviček a milovník Ladovy tvorby.

Jde o největší Ladovu výstavu, která se bude letos v tuzemsku konat. Koncipována je jako retrospektiva Ladova díla od méně známého raného období přes éru inspirovanou Mikolášem Alšem až po vrcholnou tvorbu dobře známou milovníkům typických ladovských obrázků, mezi nimiž nechybí populární výjevy z venkovského života, pohádek nebo třeba příběhů dobrého vojáka Švejka. Velkou pozornost ale přitahují také málo známá raná díla, zachycující v černobílém provedení vtipné výjevy z měšťanského života. „Stylově jsou tak odlišná, že v nich málokdo na první pohled odhalí ladovský rukopis. Pro mnoho návštěvníků je to velmi překvapivé,“ dodal Pavel Chmelík.