Mládě zvládá svou premiéru velmi statečně. Stále se drží matky, která je připravena ho svým obřím tělem ochránit před každým nebezpečím. To mu však tady v ZOO nehrozí. Naopak. Posledních několik dnů se vše točí kolem slůněte. Chovatelé i provozovatelé ZOO dělají všechno proto, aby se slůně mělo dobře a rostlo. Přesto se rozhodli už tak „malého“ sloníka ukázat veřejnosti.

„Chtěli jsme i touto cestou poděkovat našim návštěvníkům za obrovskou podporu, kterou nám vyjádřili v době zavření,“ vzkázala mluvčí zlínské ZOO Romana Bujáčková.

Fronta na slona

Aby zachovala ZOO slůněti komfortní podmínky, nastavila pro návštěvníky jistá omezení. Výběh je přístupný zatím jen v stanovenou dobu a v jednu chvíli se u výběhu může zdržovat maximálně 50 lidí. I proto se před zátarasem u vstupu ke slonímu výběhu tvořila v sobotu fronta. Ten, kdo vydržel čekat, nebyl zklamaný. „Slůně jsme viděli, ale je to miminko a už musí na kutě, je unavené,“ řekl Ondřej Blažek z Prahy.

Zdroj: Deník/Jakub Omelka

„Je to spíše náhoda, že jsme mládě viděli. Spojili jsme návštěvu ZOO s naším dlouho plánovaným výletem,“ pokračoval Blažek. „Bylo to hezké. Slůňátko si pořád lehalo a maminka se ho snažila zvedat,“ líčila nadšeně své dojmy malá Nelinka Blažková.

Děti neskrývaly nadšení. „Je pěkný, nespinkal,“ svěřil se mi malý Jiříček. Jeho favoritem mezi zdejšími zvířaty i přesto zůstal tygr. Rád by si ze ZOO odvezl alespoň nějakého plyšového.

„Je to náhoda. Přijeli jsme se podívat na zvířátka. Nejeli jsme sem vyloženě kvůli slůněti,“ svěřila se maminka Kristýna. A jak se líbilo mládě slona afrického jí? „No, malý slon,“ usmívá se. Hned však dodává, že „je to pěkná podívaná“.

Otevřeno dvakrát denně

Zájem byl ovšem tak velký, že se na všechny nedostalo. „Je to pochopitelné. Je ještě malý. Potřebuje si odpočinout,“ respektoval uzavření výběhu jeden z několika desítek lidí, kteří se ke slůněti nedostali.

Někteří však omezení nesli nelibě. „Jedeme až z Brna a teď nic neuvidíme. Navíc otevřeno má být do půl jedné a je teprve za minutu půl,“ zkoušela uhádat vstup jiná návštěvnice.

Kdy je tedy možné slůně vidět?

„V současnosti je výběh se slůňátkem otevřen denně 11.00 – 12.30 hodin a odpoledne 15.00 – 16.30 hodin,“ prozradila Romana Bujáčková. Postupem se bude čas rozšiřovat. Pokud se ovšem vyskytne sebemenší problém, chovatelé mohou na čas výběh uzavřít.

„Prosíme návštěvníky, aby omezení respektovali a snažili se jej pochopit,“ dodává Bujáčková. O změnách bude zlínská ZOO informovat také na svých internetových stránkách.

Cesta za vysněným slůnětem a chovem slonů ve zlínské zoo začala v roce 2003, kdy zahrada získala tři samice slona afrického, Kali, Zolu a Ulu. V roce 2014 začaly přípravy slonic na inseminaci, ta první byla úspěšně provedena na konci září roku 2016 u samice Zoly, která byla pro tuto cestu vybrána. Zola porodila v červnu 2018, slůně se však bohužel narodilo mrtvé, což prý podle odborníků není neobvyklé. Současná „máma“ prvního mláděte slona afrického Kali byla úspěšně inseminována až na třetí pokus. Šťastná zpráva o narození afrického slůněte obletěla doslova celou republiku.