„V pátek jsem nalezl jedince tohoto druhu v Luhačovicích a je mi známo také o pozorování v Záhorovicích na Uherskohradišťsku. V sobotu jsem je viděl i ve východní části Zlína, konkrétně v části Kúty a přímo v nemocnici Tomáše Bati,“ upozornil zoolog Správy Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty Ondřej Konvička. V areálu nemocnice se jednalo o desítky jedinců, v Kútech o jednotlivé kusy.

Slunéčka se začala podle vedoucího katedry zoologie přírodovědné fakulty Jihočeské univerzity Oldřicha Nedvěda, který se problematilkou zabývá, šířit v Česku v loňském roce.

„Slunéčko Harmonia axyridis se pro své nadprůměrné schopnosti likvidovat mšice a jiné škůdce a díky vysoké plodnosti stalo jejich oblíbeným přirozeným nepřítelem. Zpočátku se držela v místě vysazení. Po úspěšné aklimatizaci se však lavinovitě rozšířila,“ popisuje Nedvěd.

Brouci, kteří dokáží klást až dva tisíce vajíček za život, a kteří mají černočervené i červenočerné zbarvení s různým množstvím teček na krovkách, jsou užiteční. Vědci je ovšem bedlivě sledují a mapují kvůli tomu, že by Harmonie mohly vytlačovat původní druhy slunéček, a při své žravosti likvidovat také vajíčka zlatooček a dalších užitečných druhů hmyzu.

Nepěknou zkušenost s ní může mít i veřejnost. Zimují totiž ve své domovině ve skalách, a tak je bude možné pozorovat v teplé podzimní dny ve velkých shlucích například na panelových domech, anebo domcích se světlou omítkou, které jim připomínají původní prostředí.

Například tomu, kdo nemá v oknech sítě, doporučují vědci větrání jen večer, a ještě potmě, aby shluk slunéček nenašel do místnosti cestu. „Harmonie může být nepříjemná všem lidem, kteří bydlí v cestě jejího hledání zimoviště. Potkat jedno hezké slunéčko na balkóně je prima. Mít v pokoji padesát slunéček, která se všude pletou, je dost nepříjemný zážitek,“ popsal Nedvěd.

Harmonie je také užitečná při biologické ochraně révy. Ovšem když jí dojde potrava, zůstává na vinici a saje šťávu z révy. „Zůstane pak zalezlá v hroznech a je vylisována do moštu. Výsledné víno není pak tak chutné. Všechna slunéčka jsou totiž proti svým nepřátelům, jako třeba ptákům chráněna obsahem velmi hořkých alkaloidů a páchnoucích metoxypyrazínů,“ podotkl biolog.

Podle Nedvěda bude příští rok těchto slunéček v přírodě mnohem více, a budou se dále šířit. Další roky se má jejich populace ustálit.