Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO, VIDEO: Začala Tříkrálová sbírka. Lidé vyhlížejí koledníky a přispívají

Zlínsko – „My Tři králové jdeme k vám, štěstí, zdraví, neseme vám," neslo se už v sobotu na Zlínsku. Jako ve všech koutech republiky, i zde začala tradiční Tříkrálová sbírka. Potrvá do poloviny ledna.

2.1.2016 1 AKTUALIZOVÁNO 3.1.2016
SDÍLEJ:

Na Zlínsku začala Tříkrálová sbírka – VelikováFoto: DENÍK/Jana Zavadilová

Obejít až stovku domů se dá za čtyři hodiny

„Účelem sbírky je pomoc rodinám a lidem v nouzi u nás i v zahraničí a podpora charitního díla," uvedla za pořadatele sbírky na Zlínsku manažerka Charity Zlín Pavla Romaňáková.

V našem regionu mohou být z výtěžku zakoupeny pomůcky postiženým dětem, které jim usnadní například pohyb; samotným maminkám s dětmi pak oděvy a školní pomůcky.

Chudým rodinám zase může být z prostředků sbírky uhrazena pračka či lednička. Také těm, které zasáhla přírodní katastrofa, může Charita poskytnout pomoc při obnově obydlí – ať už zakoupením vysoušečů, zajištěním opravy či vybavenosti obydlí.

Finanční prostředky ze sbírky mohou získat i staří a nemocní například nákupem léků, kompenzačních a rehabilitačních pomůcek, nebo zdravotních postelí a matrací.

„Koledovat může kdokoli. Jde přece o lidovou tradici, která má u nás hluboké kořeny," říká o Tříkrálové sbírce Pavla Romaňáková.

Malé koledníky, kteří vyrazili do ulic v sobotu brzy ráno, už místní netrpělivě vyhlíženi. Někteří koledovali poprvé, jiní už byli zkušenější a přiznali, že tradiční sbírku si užívají pokaždé. Stejně jako například Marie Kukučková ze Štípy. Ta letos vyrazila koledovat v rámci Tříkrálové sbírky už pošestnácté, tentokrát prvně jako vedoucí skupinky.

„Koleduji od desíti let," pousmála se Kukučková. „Navštívíme lidi, potěšíme je a vybereme finance, které pak jdou na dobrou věc," těší kolednici.

Letos má jako vedoucí skupinky radost z nové kolednice Martičky.

„Moc se jí to líbí a možná prý s námi bude chodit i příští rok," těší novou průvodkyni koledníků ve Štípě. Jen ve Štípě a Kostelci chodilo celkem třináct skupinek, vždyť dohromady museli koledníci obejít zhruba 1400 domů.

A tak se malí koledníci ve Štípě a Kostelci činili, každá skupinka zvládla koledovat u osmdesátky až stovky domů, což se prý dá zvládnout za takové čtyři hodiny.

Už druhou generaci koledníků provází na Zlínsku i Ivan Skřivánek. Po vlastních dětech s ním už koledují vnoučata Vítek a Amálka.

„Tříkrálové sbírky obcházím od roku 2000, kdy začaly. Musím říct, že jsem nebyl nikdy ani jednou z postav tří králů, vždy jsem jen doprovázel malé koledníky," přiznal s tím, že za tu dobu by už nespočítal, kolik těch koledníků vlastně bylo.

V nedaleké Velikové chodila početná skupinka malých děvčat. A protože tam byl o koledování velký zájem, mohli místní přivítat na svém prahu místo Tří králů hned čtyři.

„Každý rok čekáme koledníky, jsme rádi když přijdou, tak je od rána vyhlížíme," uvedli manželé Bednaříkovi z horního konce. Podle nich je dobře, že se tradice udržuje.

„Koledníci jsou moc šikovní, každý rok je fotíme a když se podíváme na fotky o deset let zpět, tak dnes to z nich jsou již dvacetileté slečny, co chodívaly k nám a psaly nám tady na ty dveře," ukazují manželé.

Tři krále mohli v sobotu přivítat například také lidé v Dobrkovicích. „Dnes zvládneme obejít zhruba padesátku domů," prozradila vedoucí skupinky Markéta Gajdůšková. Ve skupince koledníků má své syny i jednu slečnu. „Baví nás to," usmívali se všichni tři.

„Moc jim to dnes sluší," dodal Vojtěch Fuglík, u jehož dveří právě koledníci zazpívali svou koledu.

Autor: Jana Zavadilová

2.1.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Tomáš Janíček

Janíček se s Kvistem shodl: Utkání jsme chtěli za každou cenu dohrát!

Fotbal Evropská liga: FC FASTAV Zlín - FC Kodaň
145

Páník: Kluci si zaslouží pochvalu, ne poznámku! Kdo dvakrát vyhraje, postoupí

Trolejbusy na Jižních Svazích zůstaly v odpolední špičce bez proudu

Dvacetiminutový výpadek napájení trolejového vedení v oblasti Jižních Svahů zkomplikoval včera v odpolední dopravní špičce cestování na největším zlínském sídlišti.

Neví, zda měla sex. Prý byla opilá

„Byl to pro mne slušný přivýdělek. Dělaly jsme společnost mužům, a jestli došlo i na sex, to záleželo na nich. Peníze jsem ale dostala jen za sex, když nebyl, tak ne,“ vysvětlovala ve čtvrtek senátu krajského soudu ve Zlíně mladá žena z Kroměřížska.

Někdo je bez práce až 25 let. Změnit se to praxí snaží školy

Osmnáct let. I tolik roků může člověk strávit coby nezaměstnaný na úřadě práce v jeho evidenci. Chtíc i nechtíc. Odraz na psychice nezaměstnaného však musí být podle vsetínské psycholožky Alexandry Švecové velký.

AKTUALIZOVÁNO

Kabelkový veletrh v Otrokovicích: Odnesli si radost a pomohli Naději

FOTO, VIDEO/ - Dlouhá fronta a zájemkyně čekající už dobrou hodinu před začátkem. Tak to ve čtvrtek odpoledne vypadalo v Otrokovické Besedě předtím, než vypukl třetí ročník oblíbeného Kabelkového veletrhu. Pořádala jej Naděje ve spolupráci s regionálním Deníkem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení