Její vedení ovšem kritizuje načasování policejní akce, která se na magistrátu uskutečnila toto úterý, tedy deset dní před komunálními volbami.

S tím souhlasí i politolog Tomáš Lebeda.

„Pochopitelně že takto načasovaný zásah může komunální volby ovlivnit. Asi bychom byli naivní, kdybychom si mysleli, že ne," reagoval politolog na ohlas na úterní zásah detektivů na úřadech veřejné správy.

„Policie a státní zastupitelství by měly mít trochu větší cit pro politiku. Pokud udělají akci v době před komunálními volbami, tak to znamená, že zásadním způsobem mohou ovlivnit rozložení zastupitelů," uvedl Tomáš Lebeda.

Oproti tomu naprosto odlišný názor na věc má programový ředitel Transparency International Radim Bureš. „Osobně jsem přesvědčen, že orgány činné v trestním řízení postupují tak, jak se vyvíjí případ a jak se jim daří shromažďovat důkazy," řekl.

Radnice ale práci policie nezpochybňuje

„Musíme si také uvědomit, že nějaké volby máme každou chvíli a argumentem, že je načasování politicky motivováno, se brání téměř všichni. Podobně tomu bylo třeba i ve Francii v případu vyšetřování exprezidenta Sarkozyho," dodal.

„Aby se politické špičky se špičkami státního zastupitelství dohodly na načasování, mi přijde nepředstavitelné," uzavřel Bureš. Zlínská radnice přitom nijak nezpochybňuje práci policie, která se údajně zabývá olomouckou firmou TESCO SW. Ta ve Zlíně získala od roku 2009 v rámci evropských projektů jedinou zakázku.

„Pokud došlo v souvislosti s firmou TESCO SW k nějakému pochybení, je jen dobře, když to policie odhalí," nechal se slyšet primátor Miroslav Adámek. Podle něj se policisté vyslaní na základě rozkazu chovali velmi korektně a magistrát s nimi spolupracoval v maximální míře.

Zatímco třeba na magistrátu v Olomouci údajně došlo k zabavování počítačů a zásah prováděli uniformovaní ozbrojení policisté, ve Zlíně příslušníci v civilu žádný počítač nezabavili a zajímali se především o písemné dokumenty. Přitom chod magistrátu nijak nenarušili. Policie však zatím k celé akci mlčí.

„V této věci probíhá prověřování pod dozorem Vrchního státního zastupitelství Olomouc. Více informací zatím nebudeme poskytovat," sdělil tiskový mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Samotné načasování akce však primátora zvedlo ze židle. „Sílí ve mně přesvědčení, že policie zasahovala pár dnů před volbami na základě politické objednávky. A to od těch, kteří se nyní valí na radnice po celé zemi," prohlásil Adámek.

Doposud nebyl ani nikdo obviněn a podle policie potrvá vyšetřování několik měsíců. Všechny tyto okolnosti přidávají verzi primátora na důvěryhodnosti.

Vyšetřování potrvá několik měsíců

Firma TESCO SW se v roce 2012 zapojila do výběrového řízení týkajícího se projektu Czechpoint@home – portál občana. Ten je součástí městského webu www.zlin.eu. Firma přitom výběrové řízení nevyhrála a smlouva s ní byla podepsána až poté, co odstoupil vítězný uchazeč.

Celá věc začala 6. února 2012, kdy byla radou města schválením zadávacích podmínek, jejich podpisem a dalšími úkony pověřena tehdejší náměstkyně primátora Alena Zubalíková, která za magistrát zodpovídala za přípravu a realizaci výběrového řízení. Veřejné otevírání obálek s nabídkami se uskutečnilo 25. června 2012. Kromě Aleny Zubalíkové tvořili komisi ještě vedoucí odboru informatiky Libor Seidelmann a vedoucí odboru právního Pavla Šafaříková.

„Od otevření obálek s nabídkami bylo vše dané a začal proces vyhodnocení a příprava podkladů pro radu města," sdělila Šafaříková. O výběru nejvhodnější nabídky rozhodovali radní 5. listopadu 2012. Schválena byla nabídka od společnosti Handicap, výrobní družstvo invalidů. Ta však ještě ten den od zakázky odstoupila, údajně kvůli financím.

Smlouva proto byla nakonec uzavřena s druhým v pořadí, tak jak určuje zákon o zadávání veřejných zakázek, tedy firmou TESCO SW. Cena za dílo včetně DPH dle smlouvy činila téměř sedm a tři čtvrtě milionu korun, přičemž pětaosmdesát procent ceny bylo kryto evropskou dotací.

Dalších zhruba šest set tisíc korun pak město vydalo za poskytování technické podpory po dobu dvanácti měsíců.