Poctu zemřelému Václavu Havlovi městské úřady ve Zlínském kraji nechaly až na dnešní den. Truchlit se bude v drtivé většině měst

„Zlín se k této smutné události pochopitelně postaví čelem. Hned ráno budou vyvěšeny černé prapory. Kromě toho bude uspořádána také vzpomínková akce. Počítáme s vystavením kondolenční knihy, která se poté zašle rodině,“ přiblížil včera mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák s tím, že o přesné podobě vzpomínkové akce rozhodne rada města.

Také v Luhačovicích jsou připraveni reagovat na tuto smutnou událost. „Vyvěsíme černou vlajku a naši stáhneme na půl žerdi. Vlajku České republiky zatím vyvěšovat nebudeme, počkáme, až jak se to vyvine,“ naznačil starosta Luhačovic František Hubáček a poté konstatoval, že smrt Václava Havla je obrovská ztráta pro celou Českou republiku.

O podobě vzpomínkového aktu budou dnes debatovat i političtí zástupci Slavičína. „Připraveno sice momentálně nic nemáme, ale v pondělí se domluvíme s kolegy a rozhodně jeho památku uctíme,“ zareagoval včera krátce starosta Jaroslav Končický.

Alespoň částečnou představu o uctění bývalého českého prezidenta měli včera odpoledne radní v Rožnově pod Radhoštěm. „Kondolenční knihu vystavíme určitě. Václav Havel byl totiž velice významná osobnost,“ uvědomuje si starostka Rožnova pod Radhoštěm Markéta Blinková.

Havla připomenou hlavně mladým

Podle jejích slov je hlavně třeba, aby si disidentovy zásluhy uvědomili mladí lidé. „Havel byl ve své době výraznou ikonou právě pro mladé. V dnešní době ale taková ikona chybí,“ dodala.

Město se tak zřejmě zaměří především na akce pro studenty. O jaké akce konkrétně půjde, zatím není jasné. „Vše v pondělí společně s radními probereme,“ podotkla Blinková.

Nad poctou v podobě setkání s lidmi, kteří Václava Havla znali, uvažují ve Vsetíně. „Ještě jsme se nad tím ale příliš nezamýšleli. Václav Havel byl ale významná osobnost, takže jeho smrt není věc, kterou bychom chtěli jen tak přejít,“ ujistila starostka Vsetína Iveta Táborská.

Na kroměřížské radnici vystaví kondolenční knihu a vyvěsí černý prapor. „Uctění památky ale není o symbolech. Každého, na kom nám záleží, chováme i nadále v srdci. Smrt Václava Havla představuje ztrátu. Myslím si totiž, že to byl jeden z nejvýznamnějších státníků, osobnost minulého, ale i současného století,“ vyjádřila se starostka Kroměříže Daniela Hebnarová.

Černou smuteční vlajku dnes hodlají vyvěsit také v Holešově. „Shodou okolností máme dnes také jednání zastupitelstva, takže i je požádám o uctění památky minutou ticha. O dalších krocích rozhodneme ráno na poradě,“ komentoval včera holešovský starosta Zdeněk Janalík.

Vlajka na půl žerdi

V Uherském Brodě uctí památku zesnulého exprezidenta Václava Havla stažením státní vlajky na půl žerdi. „A ve středu, při udílení Ceny města, proběhne na radnici ještě minuta ticha,“ prozradil starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar.

Vlajku spustí níž i v Uherském Hradišti, o další pietě ještě nerozhodli. „Ráno má poradu vedení města, kde se dohodneme, jaký způsob bude nejvhodnější,“ upřesnil starosta Květoslav Tichavský.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU