Akce jsou součástí projektu příhraničního vzdělávání sociálně či zdravotně znevýhodněných lidí. Aktivně se na něm podílí i slovenské město Dubnica nad Váhom.

Díky značné podpoře peněz z Evropské unie mohl ve Slavičíně vzniknout například Diaklub, v němž se sdružují lidé postižení cukrovkou. K jeho vzniku se Slavičínští inspirovali právě na Slovensku.

„Zájemci se v něm dozvídají jak se se svou nemocí vyrovnat a kvalitně žít. Mluví se například o vhodném stravování, členové klubu ale společně jezdí i na kulturní akce a podobně,“ nastínila ředitelka Nadace Jana Pivečky Božena Filáková.

Nadace výrazným způsobem zaštiťuje také činnost slavičínského mateřského centra. „To funguje asi třikrát týdně a využívá ho pravidelně kolem padesáti maminek s dětmi. Mohou si tam hrát, sportovat, při centru funguje i taneční školička a další programy,“ vyjmenovala Filáková.

Nadace významně pomáhá i nezaměstnaným. „Mohou k nám volně přijít a zdarma využít naše počítače s internetem a další techniku,“ poukázala Filáková s tím, že lidé z nadace pomáhají zájemcům s hledáním zaměstnání a psaním životopisů.

„V našich prostorách se mohou ale i volně bavit,“ připomíná ředitelka.

V uplynulých dvou letech nabídla nadace zájemcům celkem 14 počítačových kurzů, 5 kurzů účetnictví a daní, 3 kurzy ošetřování a řadu dalších aktivit a programů. Těch se zúčastnilo více než 400 osob.

„Ohlasy většiny z nich jsou velmi dobré. Spoustě lidí se i díky zvyšování kvalifikace za naší pomoci podařilo novou práci najít. Potenciálnímu zaměstnavateli totiž mají co nabídnout,“ těší Filákovou.

Dvouletý projekt příhraniční spolupráce, který se dnešním dnem uzavírá, přišel zhruba na 3,5 milionu korun. Náklady na české straně byly zhruba 2 miliony korun.

„Víc než tři čtvrtiny z této částky zajistily dotace z evropské unie, zbytek byl dofinancován ze státního rozpočtu a našich zdrojů,“ vypočítala Filáková.

Nadace Jana Pivečky vznikla v listopadu 1996 a nese jméno svého zakladatele, mezinárodně ceněného podnikatele v obuvnictví.

Podporuje zejména aktivity studentů škol všech stupňů. Po smrti Jana Pivečky v roce 2004 je nadace nucena pracovat bez finanční podpory svého zakladatele. To se jí daří díky celé řadě dárců, příznivců a partnerů.

Podle slov Boženy Filákové mají aktivity Nadace Jana Pivečky každoročně přímý či nepřímý dopad na dvacet tisíc lidí.