Jedním ze známých počinů je mezinárodní sympozium s názvem Dřevo-Wood, kdy si mladí zkoušejí z kmenů stromů vytvořit umělecká díla.

„Nadace byla vždy nastavená tak, že není závislá pouze na Tomáši Baťovi. Zárukou toho je předsedkyně správní rady Monica Pignal-Bata, která nadaci řídí už od počátku, tedy deset let,“ poznamenal ředitel instituce Pavel Velev.

Financování aktivit nadace je zabezpečeno z curyšské Bata Shoe Foundation. „Pokud mám informace, tak bychom i nadále měli od této společnosti dostávat prostředky. Nemyslím si, že by nadace měla smrtí pana Tomáše Bati skončit. Naopak by se měla její role ještě posílit,“ ujistil Velev.

Podle něj neměl junior šanci v roce 1939, kdy opustil republiku, až do roku 1989, kdy se vrátil zpět, nějak pomáhat lidem ve Zlíně. „A protože nyní tu měl své obchodní aktivity, rozhodl se, že zde bude dělat i aktivitu filantropickou. Právě proto je tu Nadace Tomáše Bati,“ uzavřel Velev.

Práce nadace tedy pokračuje. Tento měsíc například začínají počítačové kurzy pro dospělé, v říjnu to budou Dny Afriky a kurzy etikety a stolování pro studenty Univerzity Tomáše Bati.

Otázkou také je, kdo bude po zesnulém novým předsedou správní rady Univerzity Tomáše Bati. Tam na ni odpověď zatím nehledali. „Než jej zvolíme, budou jej zastupovat místopředsedové, což jsou hejtman Libor Lukáš a poslankyně Michaela Šojdrová,“ řekl Jan Malý z rektorátu univerzity.

(ano, šid)