Ta by znamenala přechod několika hektarů pastvin v okolí hřebčína ze zemědělských ploch na plochy pro hromadné bydlení. Ani stávající pastviny nejsou zárukou, že se koně do Napajedel vrátí.

Místní jsou zajedno

Zastupitelstvo se tentokrát přesunulo do místního Kina, kde zasedání sledovalo na 50 občanů. Nechyběl ani bývalý dlouholetý ředitel hřebčína Zdeněk Hlačík.

„Zítra mám 88 narozeniny a nejvíc by mě potěšilo, kdyby pastviny zůstaly pastvinami. Kdyby návrh na změnu neprošel,“ řekl Hlačík. Podle něj pokud se v místě byty stavět nebudou, je velká šance, že se koně do Napajedel vrátí.

„Vím aspoň o dvou zájemcích, kteří by hřebčín provozovat chtěli,“ dodal bývalý šéf napajedelských koňáků, který s hřebčínem spojil 30 let svého života.

Městské divadlo ve Zlíně za plotem, z budovy odpadla část kamenných desek; září 2023
Z budovy zlínského divadla odpadly kamenné desky. Statik radí obklady sundat

Také mezi zastupiteli panovala vzácná shoda.

„Hřebčín by měl dostat šanci, aby zůstal živý a nedošlo k jeho zániku. Upřednostňuji řešení zkusit hřebčín zachovat, je to jedna z věcí, na které můžeme být ve městě hrdí,“ zhodnotil stanovisko zastupitelů starosta Napajedel Robert Podlas.

„Pro nás Napajedláky je hřebčín zásadní, srdcová záležitost. Doufám, že změna neprojde,“ řekl těsně před hlasováním jeden z obyvatel města Marian Vaňač.

„Dnes se projednávaly dva důležité body. Změna územního plánu na pozemky v hřebčíně a odkup zámku. A jde vlastně o jednu věc, protože historicky šlo vždycky o jeden komplex. O důležitosti hřebčína vypovídá i to, že díky němu byly Napajedla povýšeny na město. Ani o jednu z těchto dominant bychom neměli přijít a přesně tak to vnímají obyvatelé Napajedel“ měla jasno Kristýna Petříčková.

A zastupitelé města tentokrát vyslechli hlas lidu a jednohlasně se vyjádřili proti záměru na změnu územního plánu.

Společnost Sygnum se výstavby nevzdává

Těsně před zastupitelstvem zjišťoval Starosta Robert Podlas aktuální plány majitelů hřebčína.

„Stále mají zájem na pastvinách stavět,“ řekl před jednáním.

Už v roce 2019 Miroslava Kotačková jednatelka společnosti Sygnum, která hřebčín vlastní, prezentovala zastupitelům záměr na výstavbu bytových domů. Tehdy zastupitele návrh přesvědčil a ti ho přijali. Po čtyřech letech je vše jinak.

V únoru odvezli poslední koně

Ze stájí letos v únoru majitelé odvezli poslední koně a od té doby zeje slavný hřebčín prázdnotou. S tím se nemohla smířit široká veřejnost v čele s právníkem Alešem Martínkem, který zorganizoval petici za jeho záchranu. Tu podepsalo více než dvacet tisíc lidí z celé republiky.

Na petici svůj podpis připojil například legendární Josef Váňa, osminásobný vítěz Velké pardubické, František Vítek, dvojnásobný vítěz Velké pardubické a dostihový trenér, Pavel Liebich, trojnásobný vítěz Velké pardubické nebo současný jezdec a trojnásobný vítěz slavného závodu Josef Bartoš.

Bude hřebčín kulturní památka?

Autoři petice žádali kromě ponechání stávajícího územního plánu i to, aby byl hřebčín vyhlášen kulturní památkou. O tom aktuálně rozhoduje ministerstvo kultury.