Také varianty případného přesunutí zebry na bezpečnější místo nebo osazení křižovatky semafory definitivně padly.

„Dopravní komise zohlednila fakt, že v blízkosti zrušeného přechodu na ulici Dlouhá se nachází dva přechody pro chodce řízené světelnou signalizací a bezpečný podchod,“ vysvětlil mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Postoj dopravní komise, potažmo magistrátu, tak neobměkčila ani petice se stovkami podpisů, která zachování přechodu požadovala. Tu její iniciátor Petr Viliš odevzdal přímo na magistrátu 8. prosince loňského roku. Konečné rozhodnutí radních jej nemile překvapilo.

„Radnice slíbila, že tu bude pro občany a z tohoto verdiktu mám pocit přesně opačný. Auta mají čím dál více prostoru, zatímco chodci jsou nahnáni do podchodu,“ kroutí hlavou.

Město ale argumentuje tím, že zrušený přechod již dlouho nevyhovoval požadavkům na bezpečnost silničního provozu. „Jeho délka byla větší než sedm metrů, a přestože vedl přes čtyři jízdní pruhy, nebyl na něm umístěn dělicí ostrůvek,“ poukázal radní Josef Novák (M.O.R.), který je členem dopravní komise, a možností obnovení přechodu se tak zabýval.

Semafory by prý výrazně zhoršily dopravní situaci

Jak už před časem upozornil opoziční zastupitel Miroslav Šenkýř, možným řešením by bylo osazení křižovatky semafory. „Určitě to tam možné je, jen by to chtělo zkoordinovat další křižovatky v Dlouhé,“ domnívá se Šenkýř.

Instalace semaforů ale podle firmy Cross Zlín, která má světelnou signalizaci v krajském městě na starosti, není možná. „Její odborníci vložení další světelné křižovatky mezi křižovatky u Komerční banky a Vodní Santražiny nedoporučují. Podle všeho by to totiž vážně ohrozilo plynulost dopravy,“ konstatoval první náměstek primátora Jiří Kadeřábek (M.O.R.), do jehož kompetencí doprava patří. Navíc by prý zřízení nové zebry se světelnou signalizací vyšlo na téměř pět milionů korun.

Přesto však město do budoucna jednu novinku na křižovatce ulic Dlouhá, Kvítková a Zarámí chystá. „Dopravní komise zastává názor, že by mělo dojít k napojení ulice Zarámí z ulice Dlouhá ve směru od podjezdu,“ objasnil Josef Novák. Řidiči by díky tomuto opatření opět mohli po ulici Zarámí jezdit v obou směrech.

Nebezpečný přechod v centru Zlína nechal magistrát zrušit 15. prosince loňského roku na základě požadavku policie. V posledních letech byl totiž místem, na němž opakovaně docházelo ke střetům chodců s auty, které často končily zraněním.