„Hlavní cenotvorné faktory hovoří zcela jasně ve prospěch výraznějšího zlevnění pohonných hmot,“ tvrdí analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.
Dodal ale, že v České republice se tyto pozitivní vlivy nicméně zatím příliš neprojevily. „Je to pravděpodobně způsobeno vyššími maržemi, kterými se snaží distributoři a maloobchodníci částečně kompenzovat špatné výsledky z posledních týdnů,“ řekl Čermák.

Zákazníci se tak žádného citelného zlevnění zatím nedočkali. Ve vsetínské čerpací stranici Benzina na Ohradě stojí litr naturalu 31 korun a čtyřicet haléřů. Nafta je tam o padesátník dražší. „Za poslední týden u nás k žádnému pohybu cen nedošlo, zda se ceny před koncem roku nějak změní, nejsem momentálně schopen odhadnout,“ uvedl vedoucí stanice Petr Pechal.

Za stejnou cenu prodává natural ve své vsetínské pobočce také společnost Shell. Litr nafty tam stojí rovných dvaatřicet korun. V Karolince řidiči tankují natural za 30 korun a 90 haléřů a naftu za 31, 80 za litr. „Ceny se už asi tři týdny drží na této úrovni,“ poznamenala pracovnice čerpací stanice Silmet Dana Vráželová.

Přesto se i na Valašsku dá už dnes koupit benzin pod třicet korun. Čerpací stanice Venatrade ve Valašském Meziříčí prodává například litr naturalu za 29 korun a padesát haléřů. „Nejspíš už v neděli u nás půjde pod třicet korun i cena nafty, jen co doprodáme staré zásoby,“ potěšil majitele aut s dieselovými motory statutární zástupce společnosti Venatrade s.r.o. Jan Veselský.

Vysokou cenu nafty způsobila podle prodejců paliv také listopadová odstávka rafinérií v Litvínově a v Kralupech nad Vltavou. „Tohoto paliva byl nedostatek a značná poptávka vytáhla ceny nahoru. Dnes už se trh zklidňuje,“ komentoval Veselský.