Víkend zřejmě celý proprší

A lépe podle předpovědí hned tak nebude.Podle meteoroložky Dagmar Honsové se letních teplot dočkáme až v příštím týdnu.

„Celý víkend by měl být deštivý a denní teploty nepřesáhnou devatenáct stupňů Celsia. Noční teploty se budou pohybovat kolem jedenácti stupňů," informovala Dagmar Honsová.

Prudká změna počasí s sebou přinesla nemoci spojené s nachlazením. Vidět je to v čekárnách praktických lékařů. Zatímco lidé na Valašsku trpí onemocněním horních cest dýchacích, na východě kraje je situace jiná.

„Zaznamenáváme zvýšený počet pacientů s bolestmi hlavy," uvedla farmaceutka Renata Sýkorová ze zlínské lékárny. Není se prý čemu divit. Změna tlaku trápí opravdu většinu lidí.

„Motá se mi hlava a občas mi není dobře díky nízkému tlaku," posteskl si dvaatřicetiletý Tomáš Horák z Otrokovic.

Alergici se radují

Praktická lékařka Martina Pagáčová se v těchto dnech setkává v ordinaci nejčastěji s onemocněním z prochladnutí.

„Respirační nemoci jsou na denním pořádku. Člověk jde ven, jen ho ve dvaceti stupních ofoukne, a hned je nachlazení na světě," popsala realitu Pagáčová.

Kromě onemocnění se však objevují i nepříjemné kožní ekzémy, jak nám potvrdila lékarnice Eva Bujnošková.

Pomoci mohou vitaminy

Zdá se, že jediní, kteří mají z deštivého počasí radost, jsou lidé trpící alergiemi. Těm totiž naopak počasí velmi prospívá.

„Končí období kvetoucích trav. Nicméně ve vzduchu je ještě hodně spor. Když zaprší, množství spor se zmenší, čímž se alergikům uleví. Lépe se jim dýchá a nemají takové potíže jako v horkých letních dnech," přiblížila specialistka na alergie a imunoložka Miriam Viceníková z Uherského Hradiště.

Výbornou prevencí, jak zabránit rychlému nachlazení a onemocnění, je podle odborníků dostatečný přísun vitaminů. „Velmi se nám osvědčila homeopatika, která podpoří obranyschopnost organismu," uvedla farmaceutka Renata Sýkorová. Dále odborníci doporučují ovoce a zeleninu, kde je vysoké procento vitaminů.

Léto se vrátí v úterý

Teplejšího počasí bychom se měli dočkat až příští týden, kdy se podle meteoroložky Dagmar Honsové znovu oteplí na příjemných pětadvacet stupňů.

„Od pondělí začne počasí v České republice ovlivňovat oblast vysokého tlaku vzduchu, která přinese postupné oteplení. Zatímco pondělní ráno bude velmi chladné s teplotami mezi osmi a čtyřmi stupni Celsia, odpolední teploty se dostanou na 20 až 25 stupňů. Ještě tepleji by pak mělo být v dalších dnech," doplnila Honsová.

JAKUB SCHMID