Nákaza Covid-19 se dostala i do prodejny COOP v Napajedlích.

„Nemoc měli dostat čtyři zaměstnanci, ale podle nových elektronických neschopenek to nelze s určitostí rozpoznat. Ostatní pracovníci prodejny jsou v karanténě,“ uvedl předseda představenstva Jednota spotřební družstvo v Uherském Ostrohu František Polák, pod které prodejna v Napajedlích spadá.

Prodejna uzavřena, musí se vydesinfikovat

Podle něj byla ihned po oznámení z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZLK) prodejna uzavřena.

„Rychle se kazící zboží bylo převezeno do spalovny. Prodejna bude uzavřena na 14 dní až tři týdny,“ informoval František Polák s tím, že před otevřením bude prodejna v Napajedlích vydezinfikována.

Pracovníci KHS ZLK vyzvali, aby se lidé, kteří v napajedelské prodejně od začátku dubna nakupovali a nyní mají respirační potíže, přihlásili. Podle posledních údajů na výzvu reagovalo dosud asi 40 lidí a nyní je v Napajedlích na Covid-19 pozitivních osmnáct lidí.

„Největší problém byl minulý týden, nyní se vlna z Napajedel přelila do Otrokovic, kde je aktuálně nakaženo jedenáct lidí. Čtyři z nich mají návaznost na Napajedla,“ uvedl hejtman Čunek.

Budou se testovat další lidé

Podle něj chce kraj zvýšit v Napajedlích bezpečnostní opatření a protestovat zaměstnance a klienty v tamním Domově pro seniory, jehož je zřizovatelem. Podle ředitele zařízení Davida Libigera je zatím situace klidná. V Domově seniorů zavedli bezpečnostní opatření už po vyhlášení nouzového stavu.

„Zatím nebyla nákaza prokázána u klientů ani u personálu,“ uvedl Libiger ke stavu před testováním, které plánuje kraj.

Podle hejtmana není žádný důvod k uzavření města.

„Budeme tam postupovat stejně jako to bylo v případě Uherského Brodu,“ vysvětlil.

V Uherském Brodě byly například vydezinfikovány bytové domy, ve kterých žijí nakažení koronavirem a také byly speciálně čištěny lavičky a autobusové zastávky. Zvýšená hygienická opatření byla také nařízena v tamních prodejnách.

„To je skvělá informace. Život v Napajedlích mi připadá stejný, lidé pořád chodí nakupovat. Je mi spíš líto těch prodavaček z té prodejny, ráda jsem tam chodila, byl tam skvělý kolektiv a měli tam vždy výborné pečivo,“ uvedla obyvatelka Napajedel Věra Smýkalová.