Teplo v Otrokovicích distribuuje městská společnost TEHOS, která se stará o dodávku tepelné energie pro vytápění a přípravu teplé vody ve více než 5600 domácnostech a dalších objektech, mezi které se řadí například školy, školky a jiná zařízení občanské vybavenosti.

Zvýšená sazba DPH, ale i navýšení ceny od teplárny

To jsou důvodu zvyšujících se cen tepla v Otrokovicích. Předběžná cena tepelné energie pro rok 2024 bude 1134,73 korun za gigajoule, což je o 186 korun víc než loni.

Navýšení je tedy přibližně stejné jako v předchozím roku, kdy předběžná cena vzrostla v meziročním srovnání o cca 20 procent. Výsledná cena tepelné energie roku 2023 bude známa až začátkem roku 2024 po provedení její finální kalkulace.

„Na konečnou cenu a tedy finanční náklad domácnosti na teplo má vliv spotřeba energie. V roce 2023 bylo odběratelům dodáno méně tepla, než byl reálný předpoklad.

Steetartová krása za zlínských zastávkách vám zpříjemní čekání na trolejbus
Příští rok zkrášlí ProroK další zastávku MHD ve Zlíně

Záleží samozřejmě na individuálním nastavení záloh za teplo, ale celkově mohou lidé za rok 2023 počítat s přeplatky, které budou odběratelům vraceny zpět prostřednictvím vyúčtování od správců SVJ,“ uzavřel jednatel městské obchodní společnosti TEHOS Tomáš Morys.

V přepočtu na domácnost v bytě 2+kk by zvýšení ceny mělo být v průměru přibližně o 300 Kč měsíčně. Na navýšení má vliv zvýšená sazba DPH, kterou stát od nového roku zvyšuje z 10 procent na 12 procent.

Teplárnám také stát zrušil podporu pro ekologickou výrobu elektřiny a tepla. V neposlední řadě rostoucí inflace ovlivnila prakticky všechny další položky vstupující do kalkulace ceny tepla včetně zvýšení ceny elektřiny.

Pejskaři v Otrokovicích mají k dispozici hřiště k venčení i výcviku
ANKETA: Otrokovice chtějí snížit růst počtu psů ve městě, zdraží poplatek

Přesto městská společnost TEHOS, jako distributor tepla v Otrokovicích, drží ceny níž než některá okolní města. Například ve Zlíně je předběžná cena pro příští rok 1162,60 Kč/GJ s DPH, ve Vsetíně 1297,02 Kč/GJ s DPH, v Prostějově 1293,69 Kč/GJ s DPH a ve Valašském Meziříčí 1207,36 Kč s DPH.

Pro zajištění dodávky TEHOS vlastní a využívá více než 15 km horkovodních rozvodů a více než 200 předávacích stanic, které dispečersky řídí prostřednictvím vlastní komunikační sítě. Aby byla dodávka tepla kvalitní a spolehlivá, probíhají každoročně významné investice do tepelných zařízení. V roce 2024 jsou naplánovány opravy a investice za téměř 10 milionů korun.

„Jedná se na příklad o výměnu řídících systémů - takzvaných regulátorů na dvaceti předávacích stanicích, výměnu čerpadel za energeticky úspornější, výměnu regulačních ventilů a dalších strojních a elektronických součástí předávacích stanic, dále jde o provádění pravidelného servisu, revizí a předepsaných kontrol včetně metrologického ověřování měřičů tepla,“ vyjmenoval Tomáš Morys.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jaguár Akabo v Zoo Zlín

Zdroj: Iva Nedavašková