„Dítě u nich bylo už více než tři měsíce v takzvané preadopční péči, a během té doby se měla velice k světu. I oba rodiče splnili všechny náležité testy,“ řekl Deníku soudce.

Noví Eliščini rodiče, u kterých ale nelze uvést jejich jméno, museli projít náročnými psychologickými testy a splnit další podmínky.

„U potencionálních osvojitelů se obecně prověřuje, zda dokáží být dobrými rodiči, což v tomto případě splnili. Dítě tak na jedné straně získalo novou a milující rodinu, rodiče zase dítě. Oba účely byly tedy naplněny. A podle slov její maminky je Eliška hodná a šikovná,“ prozradil Holcman.

Pro biologickou matku Elišky Vsetínské ale stále nepřestává platit hrozba trestního stíhání, i když už na své dítě nemá žádný nárok.

„Dítě je právně volné, protože o něj nikdo přes dva měsíce neprojevil jakýkoliv zájem. Tedy ani v případě, pokud by se náhodou její biologičtí rodiče o ni začali zajímat. My už po nich pátrat nebudeme, nicméně pokud se přeci jen zjistilo, kdo byla její pravá matka, může být stíhána pro trestný čin odložení dítěte,“ podotkl soudce.

Osvojení Elišky je však zatím zrušitelné, což znamená, že její noví rodiče zatím nemohou být zapsáni do rodného listu Elišky. „Do jednoho roku nelze totiž dávat osvojení nezrušitelné. Až bude dítěti rok, rodiče si mohou znovu zažádat o readopci, která už je tentokrát nezrušitelná a rodiče mohou být na matrice zapsáni do rodného listu,“ vysvětlil Holcman.

Holčičku našla v pátek 4. dubna tohoto roku na schodech panelového domu ve Vsetíně čtrnáctiletá školačka a o den později bylo novorozeně převezeno do zlínské Krajské nemocnice Tomáše Bati (KNTB). Jméno Eliška vybrali holčičce v novorozeneckém oddělení KNTB a příjmení Vsetínská dostala podle místa, kde ji její matka odložila.