Mezi nimi byl i Petr Hlaváč.

„Chodím volit pravidelně. Je to povinnost občana České republiky, je důležité, aby se vyjádřili ke všem věcem. Ať už ve volbách do Poslanecké sněmovny, či volbě prezidenta. Váhání, komu dát hlas, u mě nebylo. Politiky i nepolitiky znám, čtu každý den noviny, sleduji volební debaty,“ řekl Deníku Zlíňan.

Svou voličskou povinnost si chodí splnit prý vždycky takřka mezi prvními.

„Mám rád, když věci vyřídím hned a rychle,“ doplnil s úsměvem.

A zatímco se voliči rychle střídají, volební komisi utíká čas mnohem pomaleji. Osmihodinová volební šichta může s troškou nadsázky někomu připomínat pomaličku věčnost.

„Když jsem tu byl při minulých volbách, říkal jsem si, že by se hodila třeba nějaká knížka. Čas na to ale nakonec nebyl. Zatím není ani teď. Když někteří z kolegů vyrazí s přenosnou urnou, přebírám já či ostatní jeho voliče podle příjmení. Pořád je co dělat. A kdyby přece jen čas byl, můžu si něco přečíst v telefonu,“ usmál se sympatický člen volební komise Zbyněk Schneider.

Kdyby dostal chuť na něco k zakousnutí, vybavil se z domu namazanou bulkou. Svačinou a pitím se vybavila i další členka Jarmila Matušová ze Zlína. I ona je v komisi podruhé.

„Doba, kterou tu strávíme, je docela dlouhá. Ale co je nejdůležitější, že jsem si na to být tu musela najít čas. To je hlavní,“ konstatovala.

Ve zlínském prvním volebním okrsku v Alternativě registrují 3503 voličů, z toho 2009 z nich má trvalé bydliště na radnici.

„Když mám chvíli volno, tak si tady volební účast průběžně sčítám,“ pousmál se předseda volební komise František Sedlář.