Diskutovaným tématem strategického rozvoje Zlína je svitovský areál. Chystají se v něm opravy i ubytování pro univerzitu

Městští radní hovoří o plánech dopředu i na několik volebních období. O strategickém rozvoji krajského města si Deník povídal s 1. náměstek primátorky Martinem Janečkou.

Proč je pro město důležité plánování třeba na osm nebo dvanáct let dopředu?

Hlavně proto, aby se vědělo, jakým způsobem se bude Zlín v budoucnu rozvíjet a kam se má ubírat. Pokud bychom plánovali jenom na čtyři roky, každá politická reprezentace to bude měnit a pravá ruka nebude vědět, co dělá levá. Jeden z nejlepších nástrojů strategického rozvoje je územní plán. Ten nám definuje území, které by mělo být v budoucnu zastavěné nebo které bude určené pro volnočasové aktivity.

Na tvorbě nového územního plánu pracuje radnice několik let. V jaké je nyní fázi?

Je téměř před dokončením. Lidé jej ještě budou moci připomínkovat a měl by se v následujícím volebním období schvalovat. Kolega Miroslav Šenkýř k němu přistupuje velmi zodpovědně. Územní plán řeší v budoucnu především svitovský areál a dopravu. Zlín je totiž nutné napojit na dálniční síť.

Nakousl jste svitovský areál: jaké s ním má město plány?

Z průmyslového města jsme se stali městem služeb a univerzitním. Musíme ale také pomoci rozvinout průmysl, který tady v současné době ještě je. Víme dobře, že svitovský areál je největší průmyslovou zónou ve Zlíně, která nám dvacet let skomírala. Díky složitým transakcím se nám jej podařilo oddlužit. Nyní chceme, aby se začal areál rozvíjet. Jeho první část po čtyřicítkovou řadu má být otevřená, další část uzavřená. Ale musíme k tomu vytvořit podmínky.

Letecké záběry města Zlín.

Jaké úkoly tedy radnici čekají?

Stojíme před nejsložitějším rozhodnutím, a to vypracovat studii rozvoje areálu, připravit v rámci směrnic EU projekt na čerpání dotací, a začít obnovovat veškerou infrastrukturu, tedy komunikace i inženýrské sítě. To je možná úkol i pro další dvě politické reprezentace, protože se bavíme o investicích v řádech tří až čtyř set milionů korun.

Jak by měl areál v budoucnu vypadat kromě toho, že v něm budou opravené komunikace?

Ve východní části se počítá se službami a komerčními prostory. Velký projekt tam připravuje společnost Obchodní centrum Zlín. Chystá investici v řádech možná až miliardy korun. Z části bývalého továrního areálu chce udělat velké obchodní centrum včetně například ubytovacích kapacit pro univerzitu. Město bude mít potom na starosti primárně západní část komplexu. Výrobní areál je v podstatě plný firem, ale podmínky, které tam podnikatelé mají, absolutně nesplňují standardy. Infrastruktura je stará asi 70 let. Do ní budeme muset zainvestovat. Naší povinností je totiž udržet ve Zlíně alespoň tu část průmyslové výroby, která tady zůstala. Dlouhodobě není možné, aby Zlín žil jenom ze služeb a univerzity. Tady musí být i výroba. Pokud tu nebude, tak to bude špatně.

A co zbývající část centra? Když sem přijdu za pět, deset let – co se v něm změní?

Věřím, že bude podstatně zajímavější, než je teď. Máme v plánu obnovit prostory od svitovského podchodu směrem k náměstí Práce, k Prioru až po náměstí Míru. Předpokládám, že na celou část budeme čerpat dotace z EU. Chceme také narovnat ulici Mostní, která je dnes v katastrofálním stavu, a kostky nahradit asfaltem.

Vyhrajte lístky naLebeda festival v Rudimově

Vyhrajte 3 x 2 volné vstupenky na Lebeda festival v Rudimově na Slavičínsku, který se koná 30. a 31. července.

Více informací o festivalu a soutěži zde!

Vyhrajte vstupenky na koupaliště do Otrokovic

Vyhrajte 10 x 2 celodenní vstupenky na Městské koupaliště v Otrokovicích, které je do soutěže poskytlo.

Více informací o koupališti a soutěži zde!

Řekněme si více o náměstí Práce.

V tuto chvíli připravuje majitel Prioru projekt na rekonstrukci obchodního domu, který by se měl rozšířit a změnit tvář. My jsme velmi rádi, protože budova nebyla opravovaná řadu let. Ale pokud soukromník do takové investice jde, je i na nás, abychom zkulturnili okolí. V blízkosti obchodního domu i Velkého kina chceme zkvalitnit parkovací místa i upravit chodníky. Aby bylo centrum pro lidi komfortní jako za Bati.

Zlíňany také jistě zajímá, jaké plány má magistrát s náměstím Míru.

Stále o něm diskutujeme. Konkrétně třeba o současném parku s fontánou. Je otázka, zda plochu zastavět nebo tam ponechat zeleň. Přestože je to pro Zlíňany velmi citlivé téma, plocha není zastavěná posledních třicet let, ale odjakživa vždycky byla. To už bude ale úkol pro novou politickou reprezentaci, aby třeba v rámci referenda mezi lidmi rozhodla o tom, jak by mělo náměstí vypadat. Osobně si myslím, že by mělo být uzavřené. Náměstí je potřeba dát celkově pořádnou tvář. Když se podíváte na vydláždění, tak betonové dlaždice nejsou nijak vzhledné. A moje představy jsou až takové, že by se pod celým náměstím dalo parkovat. Míst na stání je v centru hrozně málo a ulice Bartošova k tomu vybízí. Už jsem to rozebíral kdysi s architekty a také by se jim to líbilo.

To si vůbec nedokážu představit…bylo by to tedy reálné?

Teoreticky ano, i technicky by to šlo. Pořád spíláme na přeplněnou Bartošovu ulici, ale kdyby se z ní udělal nájezd pod náměstí a přeložili inženýrské sítě, máme z ní prakticky pěší zónu. A v centru stovky parkovacích míst. Je to ale samozřejmě i otázka nemalých financí.

Jak je na tom město finančně? Zvládne vůbec všechny investice, o kterých se bavíme?

Z některých stran slyším, že Zlín má velké dluhy, které se mu těžko splácí. Ale to tak není. Zlín hospodaří snad nejlépe ze všech statutárních měst v republice. Máme velmi nízkou dluhovou službu, kterou se míra zadlužení měří. Parlament a ministerstvo financí připouští až třicetiprocentní roční dluhovou službu a my máme zhruba šest procent. Takže máme dostatek financí na to, abychom spoluinvestovali s EU nejrůznější projekty. Zlín je také jedno z mála měst, které dosáhlo v době krize na úvěr. Právě díky svému hospodaření. A snad mi každý za pravdu, že bez rozumného úvěrování není rozvoje.