Architekti to ovšem ani tentokrát nebudou mít jednoduché. Jejich úkolem je zahladit necitlivé předlistopadové zásahy a vymyslet způsob, jak z prázdné betonové plochy vytvořit příjemné a funkční prostranství.
A navíc: při zachování Památníku osvobození a hrobu neznámého vojína od vsetínského výtvarníka Rudolfa Hlavici. Urbanistickou soutěž vyhlásilo vedení města poprvé v únoru. Přihlásili se do ní ale jen dva architekti. „Jejich návrhy navíc nenaplnily naše očekávání,“ přiblížil brněnský architekt a porotce Ludvík Grym.
Neúspěch radní neodradil. Vyhlásili soutěž podruhé. Podle Gryma ale Vsetín není pro architekty atraktivní. „To nechápu. Právě proto, že zde byly za minulého režimu zásahy zvlášť necitlivé a část města je znetvořená, je Vsetín výzvou a může být modelem pro jiná města,“ řekl Grym.
Aby vsetínští radní pro tentokrát předešli malé účasti, pojistili se. „Oslovili jsme vybrané renomované ateliéry,“ vysvětlila Soňa Hanzlíková z útvaru investic a rozvoje vsetínské radnice.
Architekti mohou poslat do soutěže jen jednoduché ideové návrhy. Ty případně podrobně rozpracují až ve druhém kole. Vítězný návrh, který bude sloužit mimo jiné také jako podklad pro evropskou dotaci na rekonstrukci vsetínského náměstí, vyberou porotci na přelomu listopadu a prosince.
Jakmile bude vítězný projekt na rekonstrukci vsetínského náměstí Svobody počátkem prosince vybrán, dozví se to i veřejnost. „Poté s budoucím řešením náměstí seznámíme obyvatele města,“ potvrdila vsetínská starostka Květoslava Othová.
Lidé ve Vsetíně záměr radních vítají. „Náměstí Svobody je fackou, kterou komunisté zasadili městu. Už dávno mělo vypadat jinak. Pokaždé, když jdu kolem, říkám si, jaký se vlastně píše rok?“ odtušil například Roman Vlasák.