Šestitisícové Valašské Klobouky mají mít zřejmě v dohledné době druhý supermarket. Kromě Penny marketu umístěného na okraji města se bude stavět Lidl v bývalém areálu firmy PAL. V úterý bylo zahájeno územní řízení s veřejným projednáním k výstavbě této prodejny.

Za odpůrce záměru tam byli signatáři petice proti stavbě Lidlu v této lokalitě. Ti jsou přesvědčeni, že se zhorší dopravní situace v okolí supermarketu.

„Přinesli jsme připomínky, které jsme na veřejném jednání prodiskutovali. Bojujeme hlavně proti způsobu napojení silnice I. třídy I/57,“ přiblížila například odpůrkyně stavby Jiřina Kokrhelová.

S tím souhlasí i další z iniciátorů petice podepsané stovkami lidí Stanislav Fiala.

„My nebojujeme proti Lidlu. Bojujeme proti zhoršení dopravní situace, protože tady se začne něco řešit, až když to bude kritické. Tomu bychom chtěli předejít. Ale je to jako jít hlavou proti zdi,“ konstatoval.

Námitky mají aktivisté třeba ohledně úhlu, který svírá průtah městem s přípojnou komunikací. Podle signatářů petice je příliš ostrý a nevhodný pro bezpečný přechod chodců.

Poukazovali i na podle nich zastaralé údaje dopravního posouzení, které vycházejí ze studie dopravní propustnosti z roku 2005.

„Od té doby se však dopravní situace ve Valašských Kloboukách ještě zhoršila také vlivem otevření schengenského prostoru. Silnice I/57 je totiž přímou cestou ze Slovenska směrem na Valašské Meziříčí, a městem projede denně obrovské množství aut i kamionů,“ míní Kokrhelová.

Stavbě už ale zřejmě i tak nic nebrání. Povolení úpravy připojující místní komunikaci přitom vydal krajský úřad už v květnu.

„Stalo se tak na základě splnění zákonných podmínek, tedy souhlasu Dopravního inspektorátu Policie České republiky, Správy Jihomoravského kraje a majetkového správce, tedy Ředitelství silnic a dálnic,“ informovala Karla Mráčková z tiskového odboru krajského úřadu.

Na veřejném projednání se, alespoň prozatím, nedospělo k žádnému závěru.

„Všichni měli možnost vyjádřit se, jejich připomínky byly zaprotokolovány a přibližně do měsíce bude vydáno rozhodnutí,“ konstatovala mluvčí Valašských Klobouk Lenka Zvonková.

„Toto byla vlastně poslední možnost připomínek, které se týkají přímo stavby a jejího těsného okolí,“ podotkla dále mluvčí.

Jednatel společnosti Lidl Marek Závodník nechtěl situaci blíže komentovat.

„Jednání proběhla standardním způsobem,“ řekl pouze.

(chm)