Účastníci letní herecké školy přijeli už o víkendu a odjedou v sobotu. Nacvičují v místním Domě dětí a mládeže Matýsek. „Někteří mají s divadlem první zkušenost, jiní jsou tu potřetí nebo počtvrté,“ upřesnil umělecký vedoucí kurzu a zároveň člen Moravského divadla v Olomouci Kamil Koula. Dodal, že sem jezdí i lidé, pro které je součástí přípravy na talentové zkoušky umělecké školy.

Škola není věkově ohraničená. Za nezletilého účastníka však musí přebrat odpovědnost starší osoba. „Například letos je věkový průměr poměrně vysoký. Nejstaršímu amatérovi bude už šedesát let,“ doplnil Koula. Kurz přitom není zaměřen jednostranně. „S herci komunikujeme slovně i verbálně a odpoledne se věnujeme většinou pohybu,“ uvedl. Taneční složku vede jeho manželka Jana, bývalá baletka olomouckého i pražského divadla.

Účastníci jsou spokojeni. Nejmladší naději herecké scény, osmiletou Natalii Čechovou z Plešovce na Kroměřížsku, nejvíce zaujal tanec. „Příští rok budu přemlouvat mamku, ať sem můžu zas,“ prozradila. Pro jednatřicetiletou Hanu Polcerovou z Prahy je divadlo velkým koníčkem. Zahrála si dokonce pacientku v televizním seriálu Ordinace v růžové zahradě. „Zdejší účast je pro mě další zkušeností, pořád se mám čemu učit,“ sdělila.

Z nejlépe nacvičených částí divadelních her vytvoří studenti jakousi koláž a představí ji v pátek v 19 hodin v domě dětí a mládeže veřejnosti.