„Chodili jsme tam se školou na staré dobré filmy jako Timur a jeho parta. Ale také jsem tam viděl poprvé film Vetřelec či Fantomas," zavzpomínal pro Deník Petr Večeřa.

Kino v Napajedlech však slouží v posledních letech více coby víceúčelový sál než kino. To se ani do budoucna možná nezmění, ale objekt se každopádně dočká další etapy nákladné rekonstrukce. Právě ale Petr Večeřa by uvítal, kdyby tam mohl častěji chodit jakožto divák kina. Má jej totiž zhruba tři sta metrů od domu.

„Je to příjemná a dobrá věc. Lepší je sedět v kině než doma u televize. Velikost plátna a kvalita zvuku, to doma není. To je jednoznačné," podotkl Petr Večeřa.

Budova napajedelského kina vznikla v roce 1954. „Každodenní promítání se tam nekonalo nikdy, spíše jen tak dvakrát či třikrát do týdne," podotkl místostarosta města Napajedla Zbyněk Ohnoutek.

Vloni město nechalo na budově kina opravit střechu a vzduchotechniku. Letos se hodlá zaměřit na elektroinstalaci, dále pak na rozvody vody a odpady. Nyní pracuje na zadávací dokumentaci.

„Počítáme se zahájením úprav, jakmile skončí zima, tedy na jaře," upřesnila starostka Napajedel Irena Brabcová. Objekt je značně starý, a potřebuje tudíž úpravy také z hlediska tepelně izolačních vlastností. Výměny za nová se tak dočkají i okna.

„Je to dokonale zachovaná sorela," podotkla starostka. Sorela je vlastně svým způsobem zkratkou někdejšího socialistického režimu. Vzácným skvostem je také podle spádových památkářů. „Plánujeme i interiérovou rekonstrukci," doplnila starostka. Týkat se má opravy bufetu, sedadel, šaten nebo také mimo jiné zázemí jeviště.

„V podstatě poslouží coby kino s víceúčelovými možnostmi. Mohou se tam například prezentovat divadla menších forem," dodala Irena Brabcová. Případnou digitalizaci bude město řešit až následně.

Na rekonstrukci kina město vyčlenilo zhruba sedm milionů korun, jedná se přitom už o druhou etapu stavebních úprav. Náklady Napajedla uhradí ze svého rozpočtu. (jk)