Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Napajedla stále hledají svůj kulturní stánek

Napajedla /ROZHOVOR/ – Zbyněk Ohnoutek, od podzimu místostarosta Napajedel. Mladý člověk plný jazzu a nadšení pro film. V rozhovoru pro Deník se svěřuje s patáliemi při hledání nového objektu pro nejen místní kulturu.

30.4.2011
SDÍLEJ:

Zbyněk OhnoutekFoto: Zbyněk Ohnoutek

Často se zamýšlím nad kulturní a nekulturní tváří města, ve kterém zrovna žiju. Vyrostla jsem na malém městě, studovala v hlavním. Nyní žiju v nevelkém i nemalém Zlíně. Jak se tváří nedaleká Napajedla?
Kultura je široké téma, s nímž souvisí hned několik věcí. Kamenem úrazu pro kulturu v Napajedlích je absence plně využitelného stánku umění. Nemáme dosud vyřešenu situaci se zpřístupněním zámeckého parku, který je v soukromých rukou. V jeho prostorách se totiž nachází náš tradiční kulturní objekt – Klub kultury. Pokud nebudeme mít tuto situaci vyřešenu, bylo by příliš riskantní do této budovy investovat potřebné peníze.

Kultura má mnoho tváří, tudíž by neměla být závislá na jednom místě. Hledáte alternativu v případě neúspěšného jednání?
Nabízí se nám i jiný objekt. Novým domem umění by mohlo být kino umístěné v centru Napajedel. Ovšem i to potřebuje značné finance. A vracíme se do bludného kruhu hledání prostředků. Nyní Napajedla čekají, zda rekonstrukce bude možná v rámci Integrovaného operačního programu, do kterého se přihlásila. V rámci tohoto projektu by mělo být možné zrekonstruovat i radniční nádvoří a budovu informačního centra.

Prozatímním kulturním stánkem se v Napajedlích stal jaký dům, jaká budova?
Město získalo klášter. Na jeho rekonstrukci se nám však nikdy nepodařilo sehnat dotace. Doposud jsme svedli zrekonstruovat a zprovoznit jen některé jeho prostory, jako jsou knihovna, koncertní síň s přilehlou kavárnou, základní umělecká škola, tělocvična. V současné chvíli pracujeme na rekonstrukci dalšího patra pro muzeum a výstavní síně.

Za kulturní či nekulturní tváří města se skrývají i lidé. Mnohdy jsou to právě oni, kteří určují to, jak se město bude navenek jevit. Jací jsou lidé v Napajedlích? Není právě určující i absence kulturního centra města?
Snažíme se o zvýšení potenciálu publika. Abychom na události nalákali více lidí, pokoušíme se zapojit do kulturního dění i mladší generace. Ale to je běh na dlouhou trať. Z tohoto pohledu není určující nedostatek nebo absence prostor. Mladí totiž nepotřebují kamenné kulturní stánky či supermoderní haly. Integrace mladých, jejich zapojení do kulturního dění města by se podle mého mohla dít využíváním forem, které jsou jim blízké a ve kterých se cítí dobře, tedy akcí pod širým nebem, happeningů, workshopů atd. Pro mladé mají akce pořádané v oficiálních budovách města přece jen pořád punc jakési zatuchlosti.

Máte nějaké nápady, jak zpřístupnit regionální, ale nejen regionální umění mladým?
Máme plán. Chtěli bychom navázat na tradici ochotnického divadelního souboru, který po desetiletí funguje a mimo jiné již více než půl století organizuje Divadelní festival ochotnických souborů. Nebo také na tradici loutkářského divadelního spolku, který před nedávnem oslavil 105 let od svého založení. Chtěl bych uspořádat divadelní festival, miniaturnějších rozměrů, který by měl být umístěn někde v parku, například ve vojenských stanech. Festival by neměl působit akademicky, spíš příjemně a otevřeně pro interaktivitu. V ideálním případě by to mělo vézt k zatraktivnění těchto forem umění u mladých a třeba i k jejich aktivnímu zapojení se do těchto spolků.

Mají vůbec Napajedla nějaký moderní hudební klub pro mladé?
Hudební klub Napajedla nemají. Integrovaný operační program, který chceme využít k financování projektu rekonstrukce kina, radničního dvora, budovy turistického informačního centra, má ve svých podmínkách i 30% spoluúčast soukromého sektoru. Tato podmínka by měla být splněna právě rozšířením ubytovacích kapacit v centru města a ve hře je právě i hudební klub.

Může tak malé město, jako jsou Napajedla, konkurovat těm okolním, větším městům? A čím?
Podle mého názoru je taková nerovná konkurence přímo závislá na rozpočtech na kulturu konkrétních měst, a pokud se peněz nedostává, je třeba mít jako město jistou přidanou hodnotu – potenciál. U nás je tento potenciál v místě, kde se Napajedla nacházejí. Vede tudy totiž cyklostezka podél Baťova kanálu. Za poslední roky se začala jevit jako opravdová turistická dálnice. Snažíme se veškeré, nejen kulturní aktivity směřovat do její blízkosti. Kultura města není závislá jen na jeho obyvatelích, ale samozřejmě i na turistech.

Jazzové pátky se vylouply v Napajedlích tuto zimu. Jakou mají koncepci?
Snažíme se o žánrovou pestrost. Jsme samozřejmě limitováni financemi. U kultury běžný stav. Nesnažíme se o žádnou megalomanii. Většina kapel jsou spíše nadšení amatéři nežli profesionálové. Na koncerty nám chodí kolem šedesáti lidí, což pokládáme za úspěch.

Nenapadlo vás uspořádat jazzový festival?
Tak to je složitější. I když se na jazzových pátcích sejde úctyhodných šedesát lidí, ještě to nezaručuje hojnou účast na jazzovém festivalu. Navíc je velice důležitá efektivní propagace. Ta je ovšem velmi nákladná a ne vždy spojena s úspěchem. A v plejádě kulturních akcí okolních měst je v dohledné době nemyslitelné pořádat v Napajedlích jakýkoliv zbrusu nový festival, jež by mohl hrozit propadákem. Navíc festival není jen o koncertech, ale i o doprovodných akcích. Náročnost přípravy je obrovská. Chtěli bychom tedy vycházet z již tradičních festivalů a akcí konaných v Napajedlích a různými způsoby je zviditelňovat a zatraktivňovat. Ale příští rok bychom chtěli jeden takový minifestival uspořádat.

DAGMAR PLAMPEROVÁ

30.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fanoušci ševců jedou na fotbal. Ilustrační foto

Na Kodaň zdarma. Fastav pro fanoušky znovu vypraví speciální vlak

Ilustrační foto.

Ve středu ve Zlínském deníku: Prvňáčci z Vlachovic, Pozlovic a Hřivínova Újezdu

AKTUALIZOVÁNO

Kouč Zlína Svoboda: Veselý neměl důvod se mstít

Dvě třetiny působili bez energie. Až ve třetí části se beran zase probudil. Hokejisté Aukro Berani Zlín stáhli Honejskem a Šťastným ztrátu z 1:4 na 3:4 a šli za vyrovnáním. Jako v neděli s Plzní. Čtvrtá trefa Zlína visela ve vzduchu.

Posílení spojů ve Zlíně

Dopravní společnost Zlín – Otrokovice oznámila, že posílí v dušičkovém období autobusové linky, které používají cestující k jízdám na místní hřbitovy.

Čím jde žena v politice výš, tím jich v ní působí méně. Ostré lokty jsou potřeba

Jsou považovány za něžné pohlaví, v politice ale umějí mít leckdy stejně ostré lokty jako muži. Pokud nechtějí, aby je s trochou nadsázky dav silnějšího pohlaví rozdrtil, musí si u něj získat autoritu. Ženy ze Zlínského kraje, které působí v politice, se prostě nevzdávají. Ať působí na jakékoliv úrovni.

Expert podle soudu uvedl úmyslně nepravdu v posudku

Odvolání zamítnuto. Slova, která určitě v úterý nechtěl od senátu krajského soudu ve Zlíně slyšet Jan Hemza z Brna, soudní znalec v oboru zdravotnictví, odvětví chirurgie, který je současně také uznávaný neurochirurg.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení