Modrá barva náramku odlišovala ty, kteří již dosáhli osmnácti a mohou tedy popíjet alkohol od těch, kteří si na tuto možnost musí ještě nějaký ten rok počkat. Pro ně byl nachystaný pásek bílý.

Necelé dva měsíce po zavdení novinky však už nejsou tyto náramky v klubech ani na diskotékách takřka vůbec vidět.

„Byla to jen jednorázová akce. Podle nás to totiž nic nevyřeší. Barmani si hlídají, kdo je plnoletý a kdo ne. Ale problém je v tom, že si mladí často schovávají alkohol venku nebo vyšlou staršího, aby jim ho koupil. Takže pokud se budou chtít opít, tak to udělají, ať už s páskem, nebo bez něj. Navíc, někteří přišli na to, jak si ho vyměnit,“ tvrdí provozovatel zlínského Musiclandu Dalibor Čmolík.

Stejného názoru je i majitel klubu Hvězda na v Uherském Hradišti Zdeněk Posselt. I tam už modrý a bílý pásek přestávali svým návštěvníkům rozdávat.

„Není to špatná myšlenka. Barman aspoň ví, komu může podat alkohol a komu ne, aniž by musel nahlížet do občanky. Ale ono to není o tom, že by se u nás mladí opíjeli. Pro některé je totiž daleko levnější, když si koupí láhev někde v obchodě a pak si ji schovají venku,“ potvrdil Posselt.

Podle provozovatelů by v první řadě měla fungovat rodičovská výchova.

„A v tom je celý kámen úrazu. My přeci nejsme od toho, abychom jim děti vychovávali,“ podotkl dále majitel klubu Sýpka v Morkovicích na Kroměřížsku.

Dalším problémem pásků je prý jejich cena.

„Máme posledních pár kusů. Pak si musíme další opatřit sami. Papírové stojí kolem deseti korun a plastové jsou samozřejmě mnohem dražší. Takže já se páskům nebráním, protože číšníci mají lepší přehled, ale finanční stránka je věc druhá. Museli bychom zvednout vstupné, což logicky odradí návštěvníky,“ vysvětlil Frkal.

Policie je z toho poněkud zklamaná. „Je to škoda, že to tak berou. My se jen snažili provozovatelům nabídnout nástroj, jak omezit konzumaci alkoholu dětmi,“ vysvětlila mluvčí zlínské police Jitka Lysáčková.

„Při každé kontrole, kterou uděláme, totiž zjistíme desítky opilých dětí. Nicméně je třeba si uvědomit, že postižitelná je osoba, která jim tuto konzumaci umožní. Sankce pro ni může být jednak pokuta, ale i zákaz činnosti, tedy například uzavření provozovny,“ podotkla mluvčí zlínské policie Jitka Lysáčková.

Právě podobnému riziku se podle policie mohli majitelé klubů a restaurací používáním pásek vyhnout. Pokud by prý přistihli při kontrole opilé dítě s páskem, považovali by za pravděpodobné, že si alkohol opatřilo někde jinde.

„Nicméně, je to jejich rozhodnutí, které respektujeme. Cílem projektu bylo jen nabídnout možné řešení, ale další realizace projektu kontrolovat nebudeme,“ zhodnotila mluvčí kroměřížské policie Blanka Králová.