VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Naši studenti, kteří to dotáhli hodně vysoko

Zlín - Proslulí sportovci, známí podnikatelé, oblíbení zpěváci a vlivní politici. Ti všichni byli kdysi školou povinní a mnozí z nich do školních lavic usedli právě ve Zlínském kraji. Jak na dnešní slavné tváře vzpomínají jejich učitelé ze základních a středních škol?

28.3.2013 1
SDÍLEJ:

Den učitelů 28. březnaFoto: DENÍK/infografika

Deník vybral absolventy škol ve Zlínském kraji, kteří se proslavili po celé republice. A nezřídka je jejich jméno známé také všude ve světě

DESETIBOJAŘ TOMÁŠ DVOŘÁK

Trojnásobný mistr světa, atlet a desetibojař Tomáš Dvořák navštěvoval ZŠ Emila Zátopka ve Zlíně mezi lety 1982 1986.

„Tomáš byl pohybově nadaný a tvrdě dřel. Atletika mu šla výborně, lyžoval perfektně, ale měl problémy s gymnastikou. Vždycky se věnoval pečlivě tréninku a nic nevynechával. Kluci ve třídě k tomu přistupovali soupeřivě a i díky tomu se už na základce dostal v rámci mezinárodní soutěže na Kubu, kam jsem ho doprovázela. Dneska se spolužáky vychází velmi dobře a třídní srazy se domlouvají tak, aby to Tomášovi vyšlo," vzpomíná učitelka tělocviku Sylvia Karasová.

STŘELKYNĚ ADÉLA SÝKOROVÁ

Sportovní střelkyně a držitelka bronzové medaile z letních olympijských her v roce 2012 Adéla Sýkorová navštěvovala Gymnázium a Jazykovou školu s právem státní jazykové zkoušky Zlín od roku 2002 do roku 2006.

„Adéla byla velice hodná a skromná, svými úspěchy se rozhodně nechlubila. Museli jsme ji vždy přemlouvat, aby nám ukázala medaile. Nikdy se nesnažila ze sportu něco vytěžit, dokonce ani individuální studijní plán neměla," těší její třídní učitelku Oldřišku Burešovou.

PLAVEC FILIP COUFAL

Trojnásobný účastník paralymipád, držitel zlata z mezinárodních plaveckých mistrovství ve Velké Británii, Slovensku či Německu. V roce 2005 vyšel z deváté třídy ZŠ Videčská v Rožnově pod Radhoštěm.

„Filip byl vynikající žák, velmi dobře se učil a měl výborné známky. V podstatě se dá říci, že neměl žádná negativa. Dodnes na něj rádi vzpomínáme a sledujeme také jeho sportovní kariéru. Víme, že byl už na třech olympiádách," říká ředitelka základní školy Videčská Hana Bosová.

PODNIKATEL LEOŠ NOVOTNÝ

Majitel dopravní společnosti Leo Express Leoš Novotný studoval na uherskohradišťském gymnáziu mezi lety 2003 a 2005.

„Byl velmi hodný, vzdělaný, šly mu výtečně cizí jazyky. A hlavně opravdu hodně četl knihy. Měl přehled ve světové literatuře jako málokdo jiný. Doma jej vedli k tomu, že mu nic nespadne do klína zadarmo," vzpomíná na současného provozovatele černo-zlatých vlaků jeho profesorka z gymnázia Miroslava Poláková.

POLITIK PETR NEČAS

Současný předseda vlády České republiky Petr Nečas studoval na gymnáziu v Uherském Hradišti v letech 19791983.

„Seděl v poslední lavici u okna. Byl především velmi slušný a šikovný jedničkář. Patřil k premiantům třídy," vzpomíná profesorka Marie Vítková, která Petra Nečase učila v prvním ročníku gymnázia geologii.

MODERNÍ PĚTIBOJAŘKA NATÁLIE DIANOVÁ

V moderním pětiboji reprezentovala Českou republiku na olympijských hrách v Londýně v roce 2012. Do roku 2005 navštěvovala základní školu Videčská v Rožnově pod Radhoštěm.

„Chodila do sportovní třídy. Byli jsme ve velmi dobrém kontaktu. Natálka byla výborná žákyně. Dobře se učila, byla oblíbená a kamarádská. Všichni ji měli rádi, žáci i učitelé. Nedávno dělala u nás ve škole krásnou besedu pro studenty. Mohu ji vřele doporučit, s dětmi to umí skvěle," nešetřila chválou ředitelka základní školy Videčská Hana Bosová.

PODNIKATEL MILAN VYHNÁLEK

Někdejší student Zemské mlékařské a sýrařské školy v Kroměříži, kam nastoupil v roce 1944. „Absolvoval ji s vyznamenáním," zavzpomínal pro Deník pamětník Rudolf Pavlíček z Kroměříže.

Vyhnálek později emigroval přes Německo do Austrálie, kde vybudoval jednu z největších firem na výrobu sýrů na kontinentu. Stal se přítelem diplomatů, ministrů a prezidentů na celém světě a byl poctěn vyznamenáním anglické královny Alžběty II.

„Na svou školu nedal dopustit, často vzpomínal na skvělé učitele: ředitele inženýra Koutného, inženýra Hajšmana, Jaroslava Havlíčka, Jaroslava Medka, Květoslava Zapletala a mnoho dalších spolužáků," podotkl Pavlíček. Dodal, že právě v minulých dnech bohužel dorazila z Austrálie smutná zpráva oVyhnálkově úmrtí.

ZPĚVÁK STANISLAV HLOŽEK

Jeden z řady známých rodáků z Hulína se proslavil především v pěveckém duu s petrem Kotvaldem, později pak také jako oblíbený moderátor pořadů pro děti.

„Hulínskou základní školu navštěvoval v letech 1960 až 1969. Jsem ve funkci pět let, takže jako žáka jsem ho nezažila a pedagogové, kteří jej učili, jsou už většinou v důchodu. V rámci předmětu pracovní činnost ale máme přípravu žáků na volbu povolání a tam poukazujeme na takové osobnosti, jako je Standa Hložek, které chodily právě do naší školy," řekla tamní ředitelka Hana Fuksová.

Den učitelů 28. března

Abych dodržel slib studentům, někdy nespím, říká M. Mikláš

Když se stanete zlatým Ámosem, studenti od vás čekají více. Alespoň takovou zkušenost má Michal Mikláš z Gymnázia a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky ve Zlíně. Nejoblíbenějším učitelem u nás se stal loni. Když studentům něco slíbí, třeba jak se dělá pokročilý retuš, nespí skorou celou noc.

„Obyčejně není moc času, takže to nechám na poslední chvíli. Seženu si osmihodinový videokurz, který nastuduji. Sedím u něj třeba od devíti od večera do pěti do rána. Pak z toho připravím dvouhodinovku," pousmál se Mikláš, jenž učí středoškoláky informatiku, grafiku a multimédia. Současně je školním správcem sítě a má na starosti tiskoviny. Ve volném čase se věnuje fotografii.

Fotí na zakázku svatby, děti, portréty cokoliv si vzpomenete. A do toho se snaží trávit čas s rodinou.

Jak se mu změnil život poté, co se stal zlatým Ámosem? „Soutěž mi dala spoustu úžasných zážitků. Začal jsem ji vnímat seriózněji, protože v ní hrají velkou roli studenti. A ozvalo se mi spousta známých, které jsem neviděl dvacet let," vzpomněl učitel.

Nové pracovní nabídky s oceněním přišly také, Mikláš ale žádnou nevzal. „Jsem spokojený, takže jsem všechny odmítal. Vytížený jsem dost," zhodnotil. Nyní by rád docílil toho, aby byl 28. březen vyhlášen významným dnem. „V příštím týdnu předáme se studenty do Senátu petici," dodal. (šid)

Chci být ještě lepší učitelkou, přiznává Růžena Hlůšková

Kunovice Letošní držitelka ocenění celostátní soutěže o nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos, Růžena Hlůšková, s několikadenním odstupem přiznává, že ji vítězství nabilo spoustou energie. Třiatřicetiletá učitelka chemie a přírodopisu ze Základní školy U Pálenice v Kunovicích však nyní vnímá svůj úspěch, mimo jiné, jako velký závazek.

„Teď mám pocit, že chci být ještě lepší učitelkou, než jsem byla doposud a mám potřebu snad každého přesvědčit, že si to ocenění zasloužím," přiznává Růžena Hlůšková. Úctyhodný byl nejen její postup jednotlivými koly soutěže, ale zejména její výkon ve finále. V něm posbírala všechna ocenění, která bylo možné získat. Kromě absolutního vítězství převzala rovněž cenu Ámose sympaťáka i cenu Dětský Ámos.

„Všichni blízcí mi obrovsky fandili a říkali mi, že tolik kapesníků ještě nikdy neprobrečeli. K slzám to dojalo i mého manžela, který příliš často nepláče," zmiňuje podporu své rodiny kunovická kantorka, která bydlí v Ostrožské Nové Vsi.

Na co podle svých slov určitě nezapomene, to jsou pocity těsně po závěrečném vyhlášení výsledků. „Neumím je popsat jiným slovem než nádhera. Naráz totiž ze mě spadla ta tréma, to očekávání a dostavilo se nadšení, že jsem to dokázala," vzpomíná Růžena Hlůšková s dojetím. (pb)

Anketa: Jak vypadala škola v dobách vašeho mládí?

Zdeněk Pilát, 70 let, pedagog, Uherské Hradiště: Měl jsem to štěstí, že jsem ještě zažil prvorepublikové učitele, kteří v mé blízkosti uváděli v život mnohem cennější hodnoty. Dokázali nám „naočkovat" přesvědčení o svatosti a nedotknutelnosti našeho vnitřního světa, připravit nás na plnohodnotné ukotvení v životě. Vzpomínám zejména na manžele Kadlčíkovy, Kašíkovy a ředitele Halmu.

Marie Smejkalová, 68 let, důchodkyně, Hovězí: Chodila jsem na základní školu v Hovězí. Patřila jsem mezi poslední, kdo skládali závěrečné zkoušky v osmé třídě. Rok po nás už začaly devítky. Ráda na tu školu vzpomínám. Hlavně kvůli výborným učitelům, kteří sice byli přísní, ale když někdo dostal, věděl, že si to zasloužil.

Jaroslav Zlínský, 80 let, důchodce, Zlín: Chodil jsem do školy ve Zlíně a byl jsem vrcholně spokojený. Bylo nás kolem třiceti a učitelé na nás byli hodní. Jenom jedna taková dobračka uměla profackovat obouruč. Ale většinou jsme byli hodní.

Jaroslav Řihák, 84 let, důchodce, Otrokovice: To byly ještě tradiční školy. Měšťanky a obecné. Od první až do poslední třídy jsme chodili děvčata i chlapci společně. S kantorama jsme byli vždy zadobře. To byla pro nás velká autorita a osobnost.

Jarmila Sadilová, 82 let, důchodkyně, Kroměříž: Základ byl zhruba stejný jako dnes, jen z jazyků jsme se učili ruštinu. Měli jsme také praktické vyučování, třeba vyšívání a vaření.

Jaroslav Jurečka, 64 let, důchodce, Kroměříž: Je to velký rozdíl, chodil jsem do školy v Hulíně. Učili jsme se všechno možné. Žáci byli dříve poslušnější, teď je to mnohem horší. Tehdy jsme měli dílny, chodili na školní zahradu, sazeli a okopávali stromky, učili jsme se práce.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU

Autor: Redakce

28.3.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 16 500 Kč Pomocníci v kuchyni Pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned., Zavedený podnik, moderní, kultivované prostředí, příjemný kolektiv., Krátký a dlouhý týden, včetně so - ne, střídavě, , Zájemci o pracovní místo se hlásí e-mailem nebo osobně či telefonicky - PO - PA v době od 9:00 do 15:00 hod.. Pracoviště: Vltava holding a.s. - zlín - lesní hotel, Filmová, č.p. 4346, 760 01 Zlín 1. Informace: Petra Častová, +420 606 885 225. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 14 900 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Práce na stavbě, Osobní návštěva 8-16 hod.. Pracoviště: A.m.o. invest, s.r.o., Sokolovská, č.p. 1154, 763 02 Zlín 4. Informace: Otépka, +420 604 370 894. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Ostatní úředníci 30 000 Kč Ostatní specialisté v peněžnictví a pojišťovnictví Manažeři rozvoje oblastní kanceláře Zlín. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro stávající obchodní tým hledáme manažera rozvoje obchodní skupiny. Preferujeme člověka s obchodními i manažerskými zkušenostmi, který by měl mít silné komunikační, argumentační a prezentační schopnosti, strategické myšlení, schopnost motivovat druhé. , Mělo by se jednat o flexibilního člověka s kritickým pohledem a aktivním přístupem, který je schopný zvládat stresové situace. Očekáváme zaslání motivačního dopisu se zaměřením na získané zkušenosti a vize týkající se osobního rozvoje., Výhody: Nadstandardní způsob odměňování, práce v zavedené oblastní kanceláři, příjemné pracovní, prostředí, podíl na zisku, podílová provize za rozvoj.. Pracoviště: Generali pojišťovna a.s. - zlín, J. A. Bati, č.p. 5645, 760 01 Zlín 1. Informace: Ing. Petra Valchářová, +420 577 011 110. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 20 000 Kč Číšníci a servírky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadujeme: , vyučení v oboru, nebo praxe v oboru výhodou, profesionální přístup, samostatnost, komunikativnost, ochotu pracovat ve směnném provozu, přijmeme i šikovného absolventa, Nabízíme náborový příspěvek ve výši 3 000-10 000,- Kč!, , Benefity: , Pracovní doba 7,5 hod/denně, 25 dnů dovolené, zaměstnanecké stravování přátelský kolektiv a moderní pracovní prostředí, pracovní oděv, který i pereme, zvýhodněné výměnné rekreace do Jáchymova, Františkových Lázní, Piešťan a Jeseníku, levný tarif u mobilního operátora, možnost zaměstnaneckého ubytování za nízké ceny, příležitost aktivně se podílet na banketech, recepcích nebo podobných kulinářských akcích špičkové úrovně, účast na gastro seminářích pod vedením odborníků. Pracoviště: Lázně luhačovice, a. s. - luhačovice, Lázeňské náměstí, č.p. 127, 763 26 Luhačovice. Informace: Magdalena Kratochvílová, +420 577 682 213.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Šťastný
3

Šťastnému ve Zlíně fandili rodiče. „Možná neměli ani jezdit,“ utrousil útočník

Dalibor Řezníček

Sváteční střelec Řezníček: Teď už mi zbývá hattrick

AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Kabelkový veletrh. Pomáhal tentokrát v Otrokovicích

Dámy a slečny ověnčené pestrobarevnými kabelkami a se spokojeným úsměvem ve tvářích. Ani letošní ročník Kabelkového veletrhu pořádaného otrokovickou Nadějí ve spolupráci se Zlínským deníkem nezklamal.

Ševci se na Hané chtějí vrátit k výkonům z úvodu sezony a zase bodovat

Nostalgie a vzpomínky na triumf v MOL Cupu a účast v základní skupině Evropské ligy půjdou znovu stranou, fotbalisté Zlína jedou na Andrův stadion přerušit nepříznivou sérii. Ševci chtějí po třech kolech bez výhry znovu naplno bodovat.

Klec na medvěda je připravená v Oznici, odborníci rozhodnou, kam ji umístit

Půl tuny vážící železná klec určená k odchytu potulného medvěda, který v posledních dnech působí nemalé škody chovatelům na Valašsku, je připravená v Oznici. Do obce ji ze Slovenska z oblasti Malé Fatry přivezl starosta obce Martin Gerža spolu s ochránci přírody v úterý večer.

Zlín jede v poháru do Olomouce, Slovácko čeká Liberec

Zase hrají venku a znovu to nemají daleko. Fotbalisté Zlína po Kroměříži a Slavičínu sice poprvé vyjedou za hranice kraje, ale cesta na Hanou jim příliš času nezabere. Horší je to se soupeřem. Ševci se v osmifinále MOL Cupu utkají s Olomoucí. Oficiálním hracím dnem je středa 31. října.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT