Oteplení z minulého týdne opět vystřídal mráz. Kluziště se opět připravují na bruslení

Ve Slavičíně jsou na sídlištích Vlára a Malé Pole bruslařům k dispozici umělá kluziště. „Kromě toho ještě místní hokejoví nadšenci zbudovali kluziště s většími mantinely v zámeckém parku,“ dodal starosta Jaroslav Končický. První dvě město udržuje samo, o třetí plochu se starají právě zmínění nadšenci, kterým město poskytuje vodu a elektřinu.

„V minulém týdnu oteplení způsobilo tání ledu na asfaltu. V parku se držel přece jen o něco déle,“ zmínil. V současnosti již Služby města Slavičín konají potřebné kroky, aby bruslaři mohli opět na led. „Pracuje se na tom. Nejprve byl nutný úklid obou ploch. Proběhl už i nějaký první nástřik. Ale samozřejmě je ještě třeba na tom dále zapracovat, aby byly obě kluziště co nejdříve k dispozici,“ řekl v pondělí vedoucí provozu Služeb města Slavičín Josef Urbánek.

Také ve Vizovicích mají bruslaři své zaslíbené místečko. „V areálu Sokolovny je na asfaltové ploše k dispozici podobná plocha, na jejíž provoz město Sokolům přispívá,“ zareagoval starosta Roman Persun. Vše je podle něj plně v režii Sokolů, kteří provoz zajišťují. „Obleva v minulém týdnu udělala s ledovou plochou své. Ochlazení však slibuje další zprovoznění kluziště,“ poznamenal. Jak se ukázalo, návrat mrazu nakonec bruslařům navrátil vysněný led.

„U Sokolovny dnes bruslí skupinka dětí,“ řekla v pondělí Anna Krocová z TJ Sokol Vizovice. Zároveň však poznamenala, že kluziště je funkční především díky dobře organizovanému týmu lidí. „Každý den děláme nástřiky v pět večer. Samozřejmě led dle potřeb i upravujeme,“ dodal jeden z nich Petr Pšenčík.

Zatímco někde bruslaři využívají umělá kluziště, jinde vítězí ta přírodní.„My v Napajedlích spoléháme na přírodu. I kdybychom měli kluziště, stejně je to v jejích rukou,“ uvedla starostka Napajedel Irena Brabcová.

V minulosti se pokoušela vyvíjet iniciativu na zbudování umělých ploch, avšak zájem jako v dřívějších dobách o podobné bruslařské plácky příliš nebyl. I když ve spolupráci s hasiči nabízeli třeba čerpací techniku, díky níž by mohli použít vodu z Moravy, nakonec se nenašel nikdo, kdo by se o nastříkané plochy staral.

„Kdyby třeba dnes lidé přišli s tím, že by měli zájem, neviděla bych v tom problém. Hasičská technika by byla opět k dispozici. Na údržbu je však zapotřebí nadšenců, kteří si najdou čas. A to je dnes asi nejsložitější,“ dodala.

Napajedelští se tedy projedou pouze po zamrzlých slepých ramenech řeky Moravy. „Umělé plochy si žádají koncepčnější řešení a na to v době krize stále ještě není prostor,“ uzavřela.