Pravidelné jednodenní návštěvy probíhaly za účelem poznávání českého a slovenského jazyka, kultury, památek a především navazování dobrých přátelských vztahů.

V letošním školním roce jsme se rozhodli, že žákům a jejich učitelkám ukážeme město Zlín v celé jeho podzimní kráse.

Nejdříve naše kroky směřovaly ke Zlínskému mrakodrapu, kde nás čekala zajímavá a naučná prohlídka budovy, jež je zajímavá tím, že se můžete projet výtahem a zároveň v něm vidět dochovanou kancelář Tomáše Bati. Právě z této rarity byli žáci nejvíce nadšeni. „Dozvěděli jsme se, že systém výtahu byl vynalezen v Americe a Baťa jej pak použil pro svou firmu. Taky je super, že ve své době byla tato budova nejvyšší stavbou v celé Evropě,“ pověděl jeden žák spřátelené školy při pohledu na Zlín z ptačí perspektivy.

Po vzdělávacích částech programu jsme položili kytku s trikolorou u budovy Kongresového centra k uctění památky Tomáše Garrigua Masaryka, prvního prezidenta Československé republiky.

Návštěvníkům ze Slovenska jsme ukázali budovu Magistrátu města Zlína, náměstí a zamířili k Baťově vile, u níž se žáci dozvěděli, že ji nechal postavit Tomáš Baťa jako sídlo své rodiny, kde by mohl odpočívat a stále sledovat svou továrnu. Dnes slouží Baťova vila ke společenským, vzdělávacím a kulturním aktivitám Nadace Tomáše Bati.

Celá návštěva se odehrávala v kulturně – historickém a přátelském duchu, ukázali jsme pár z mnoha zajímavých míst našeho města a těšíme se na další spolupráci.

„Řekla bych, že to bylo velice příjemné podzimní setkání. Líbilo se mi, že jsme měli možnost ukázat našim i slovenským žákům naše krásné město, jeho architekturu a mohli jsme se pochlubit jeho významnými osobnostmi, jejichž stopy jsou zde stále patrné,“ shrnula organizátorka celé akce Klára Trynerová.

Pro Deník: Klára Trynerová