Zoo Zlín díky sbírce podpořila činnost Saola Foundation částkou 5 000 euro a zařadila se tak mezi zakládající podporovatele. Zaslání částky zahrada spojila se jménem předčasně zesnulého ředitele ostravské zoo Petra Čolase.

„Finanční příspěvek jsme věnovali na počest kolegy Petra Čolase, který byl výraznou osobností našeho současného zoo světa. Celý svůj život zasvětil nejen chovu ohrožených druhů v zahradě, ale také jejich ochraně v místech přirozeného výskytu,“ uvedl ředitel zlínské zoo Roman Horský.

Saola Foundation byla založena jako další podpůrná organizace zajišťující ochranu přírody v jihovýchodní Asii. Zaměřuje se na aktivní hledání saoly ve volné přírodě, především v Laosu.

„Týká se to zejména Annamského pohoří, které tvoří hranici mezi Laosem a Vietnamem a je vedeno jako jedno z nejdůležitějších oblastí výskytu saoly. Kromě samotného hledání saoly budou peníze využity také na zlepšování kvality místního pralesa, ochranu zdejší jedinečné fauny a na podporu a vzdělávání místních obyvatel,“ doplnil Roman Horský.

Saola byla ve vietnamské džungli poprvé objevena v roce 1992. Její popsání patřilo k největším zoologickým událostem 20. století. Má tmavohnědou barvu srsti, hlavu zdobí dlouhé rovné rohy a výrazné světlé skvrny a proužky.

Žije pouze na malém území v Annamském pohoří na hranici Vietnamu a Laosu. Navzdory intenzivním snahám o ochranu jejího přirozeného prostředí saolu nejvíce ohrožuje pytláctví. Podle odhadů přežívá v přírodě pravděpodobně nanejvýš 100 jedinců, druh se tak dostal na pokraj vyhynutí.

Jak 4Nature funguje?

Zoo Zlín od roku 2018 pořádá finanční sbírku 4Nature zaměřenou na podporu ochrany zvířat přímo ve volné přírodě. Lidé do této sbírky přispějí zakoupením vstupného nebo roční karty 4Nature, které obsahují i ochranářských příspěvek.