Od prvního dne okupace se zlínští občané stali svědky návštěv, které by se stěží daly nazvat příjemnými či zvanými. Společně s prvními vojenskými jednotkami, které se od 15. března 1939 na několik dní usadily s veškerou svou technikou pod okny radnice, přicházeli do Zlína němečtí vojenští velitelé účastnící se obsazení zlínského regionu.

Vedle plukovníka Wernera Hühnera, nově jmenovaného vojenského velitele ve Zlíně, to byl například i SS-Oberstgruppenführer Josef „Sepp“ Dietrich, dlouholetý velitel Hitlerovy osobní stráže, jehož jednotky se podílely na obsazení Vsetínska.

Svědky nebývalého ruchu se stali rovněž zaměstnanci firmy Baťa. Světoznámé jméno obuvnické korporace lákalo již v mírových létech tisíce návštěvníků z tuzemska a zahraničí a podlehli mu i příslušníci německých vojenských jednotek.

V březnových a dubnových dnech roku 1939 navštěvovaly podnik exkurze vojenských posádek o desítkách i stovkách členů. Po odvolání vojenské formy správy byla v takzvaném protektorátu jmenována civilní německá správa a i její přítomnost v zemi se odrazila na návštěvnosti Zlína.

V patách členů německé okupační správy kráčeli zástupci mamutích německých koncernů a bankovních domů, kteří v neklidné době ucítili příležitost na uchvácení rozsáhlého, právně nezajištěného majetku. (poh)