„Bylo vytipováno několik míst a nejvhodnější lokací je náměstíčko za divadlem. Po modernizaci tohoto prostoru je možné, že se pojmenuje po Havlovi. Základní podmínkou však je, aby byl prostor důstojný tedy až po revitalizaci," informoval mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák. Také v lázeňských Luhačovicích se toto téma už v minulosti probíralo.

„Město neplánuje po panu Havlovi něco pojmenovávat, ale kdysi jsme na zastupitelstvu toto téma projednávali. Kdyby však v Luhačovicích vznikla nová ulice, já osobně bych to uvítal, ale jelikož je to za peníze, z principu bych to po něm nepojmenoval," sdělil místostarosta Luhačovic Radomil Kop, který tak zároveň prozradil i jeden ze zádrhelů těchto pojmenování. Knihovna Václava Havla pověřená Nadací 97 totiž minimálně v minulosti účtovala takzvaný licenční poplatek, který byl i v desítkách tisíc korun. Například v úvodu zmíněná lavička měla stát několik desítek tisíc korun.

Osloveným občanům se to zdá neetické. Jedním z nich je například Robert Brnula. „Byla to osobnost, něco bych po něm určitě pojmenoval. Ale nechápu, proč by se za jeho jméno mělo platit, to je podle mě hloupost a nechápu, jaký to má význam," domnívá se. Podle Michala Peterky, mediálního zástupce Nadace 97, však Dagmar Havlová, držitelka licence, poskytuje ve většině případů svolení k pojmenování bezúplatně. „Pouze v případech, kdy se jedná o komerční využití, je to úplatně. Výše poplatku pak závisí na odhadované výši komerčního prospěchu. Finance se částečně využívají na chod nadace, ale především na dobročinné účely," vysvětlil Peterka.

Stejně jako Luhačovice jsou na tom i další města na Zlínsku, jako Slavičín, V. Klobouky, Napajedla, Otrokovice či Vizovice. Starostka Vizovic Silvie Dolanská je například toho názoru, že by změna názvu byla složitá pro občany. Ti by si museli měnit doklady. V Luhačovicích se ale mohou pochlubit jinou raritou spojenou se jménem Václav Havel. Lubomír Ferdus a David Hubáček vlastní auto, ve kterém prezident Havel jezdil. „Při festivalu Sokolka žije, který se koná příští týden v Luhačovicích, jej budou moci zájemci vidět a nejváženější host, kterého vybereme, se v něm i projede," nastínil Ferdus.

Autor: Spurná Denisa