„Přišli jsme na přednášku o masožravých rostlinách, tedy o nebezpečné flóře," směje se Kamila Režná ze Zlína. Sama masožravé rostliny nepěstuje. „Jsem zvídavý člověk a s kamarádkou rády chodíme na přednášky o nezvyklých jevech," doplňuje seniorka.

Většina příchozích je ale spíše velmi mladého věku.

„My jsme přišli s tátou a hlavně se nám líbí oheň a blesky," svěřil se Deníku Viktor Novotný. Studený oheň lákal k osahání – student Fakulty technologické totiž bez skrupulí zapaloval dětem na dlani pěnu, která pak vzplála do výšky.

„Není to nebezpečné, letošní ročník Noci vědců máme zaměřený na bezpečí," ujistil student Filip Zatloukal, který nejen dětem předváděl také blesky pod vodou ve zkumavce.

„Jedná se o fázi kyseliny sírové, nad kterou je vrstva etanolu, do kterého dám manganistan draselný, který sedimentuje dolů ke kyselině a přemění se, protože oxiduje a tím vznikne vizuální efekt," popsal pokus odborně a přidal se také další z organizátorů.

„V této zkumavce je obarvená voda, nahoře je organické rozpouštědlo hexan a když do té zkumavky hodíme kovový sodík, který se dá v pohodě řezat i nožem, tak vznikne vodík a bubliny vodíku nadnáší sodík, který pak skáče jako jo-jo," vysvětlil David Gergela.

Desítky dalších pokusů se zajímavými efekty si mohli příchozí prohlížet zejména v prostorách Laboratorního centra Fakulty technologické. Pro venkovní aktivity byla využita platforma Baťova institutu.

„Jsme rádi, že se nám podařilo rozšířit prostory, protože na Noc vědců chodí stále více lidí," zmínila za organizátory Vlasta Buková, podle které byl velký zájem i o fotokoutek.

„Děti se snažily zamaskovat jako v přírodě, aby nebyly vidět a hned k tomu dostaly i fotku," popsala. Starší děti nadšeně zkoušely také létání s dronem. Přesto, že ovládání „letadélka" je poměrně složité, většina dětí to zvládla dobře.

Přednášky na nejrůznější zajímavá témata doplnila také ukázka zásahu policejních psovodů a komediální vystoupení herců Městského divadla.

„Speciální vědátorské představení jsme si letos připravili více, než v minulém roce, kdy to byla hodně improvizace," přiznal hlavní „vědec" Marek Příkazký alias Leopold Vývěva. „My jsme se rozhodli, že každý rok bude akci moderovat bláznivý vědec Leopold Vývěva a následně jsme k tomu přidali i vystoupení s kolegy," doplnil zlínský herec.

V letošním představení se spolu s hercem Honzou Řezníčkem a Stavrosem Pozidisem zaměřili na nebezpečí na jevišti, když komediální formou zahráli tři krátké skeče o tom, že herectví je jedno z nejrizikovějších povolání.

„Noc vědců se nám vždy líbila, proto jsme rádi, že můžeme i takto spolupracovat, ale teď už se těším na večerní koncerty," uzavřel Marek Příkazký.

U koncertu kapel Kula Pikle a Korben Dallas si zaslouženě vydechli a pobavili se i organizátoři z Univerzity Tomáše Bati. „Koncerty si vždycky užijeme, je tu skvělá atmosféra, prostě paráda," přiblížila Vlasta Buková.

„Myslím, že se nám všem podařilo opět zvednout laťku a dokonce bych řekla, že i letos tady bylo všechno tak, jak jsme si přáli," pochválila celý tým.

„Snažili jsme se na téma letošního ročníku podívat opravdu zeširoka a upozornit i na bezpečnost v živočišné říši, obranné strategie živočichů, bezpečnost potravin nebo kosmetiky a mnoho dalšího," doplnila koordinátorka akce Iva Čermáková.

Noc vědců UTB navštívilo i v letošním roce více než 3000 návštěvníků.

„Jsme rádi, že bylo plno nejen v Laboratorním centru Fakulty

technologické u různých typů experimentů, ale také na přednáškách,

venkovních ukázkách a aktivitách na platformě 14/15 Baťova Institutu," svěřila své dojmy.

S návštěvností i s průběhem celé akce tak jsou organizátoři spokojení. Letošní ročník byl přitom zatím nejrozsáhlejší a také organizačně nejnáročnější. „Bereme to ale jako výzvu do dalších let a budeme se snažit Noc vědců dále rozvíjet," těší se celý tým.

Nejen ve Zlíně tak Noc vědců ukazuje, že chemie, fyzika nebo biologie jsou zábavné obory a že s vědci je kupodivu i pořádná legrace.

MARCELA KANIOVÁ