Například desetiletý Antonín Hrbáček poslal do vzduchu známého večerníčkového krtečka s jeho kamarády.

„Vyráběl jsem ho s babičkou a dědečkem. Pracovali jsme na něm asi tak týden. Babička nakreslila obrysy zvířátek, já jsem je vymalovával," pochlubil se školák. S jeho letovými schopnostmi byl spokojený. „Lítal dobře, držel se ve vzduchu," usmíval se.

Blíže k nebi se podívali třeba i dva ručně vyrábění draci rodiny Lenky Dovrtělové ze Sazovic.

„Zrovna teď se trošku zamotal, ale oba létají. Dělal je tatínek s našima dvěma dcerkama. Jsme tu moc spokojeni," řekla během akce.

Také pořadatelé měli úsměv ve tváři: počasí totiž přálo a účast byla hojná. „Myslím, že je tady téměř celá obec s mladým osazenstvem. Sešlo se tu určitě minimálně čtyřicet draků," zhodnotila za organizátory Lucie Ondíková.

Nechybělo pojídání bavoráků

Součástí zábavného odpoledne bylo také hlavně dětmi oblíbené pojídání bavoráků, novinkou bylo hledání pokladu ve stylu televizní soutěže Boyard.

„Děti jsme rozdělily do několika skupinek. Na každém stanovišti plnily různé úkoly, za jejich splnění dostaly indicie o pokladu," přiblížila. Děti tak například musely prokázat obratnost či poznávaly různé přírodniny, jako plody či listy. Na závěr se setkaly s otcem Fura, který je v pevnosti Boyard strážcem pokladu.

„Akce se vydařila, účast byla zhruba dvě stě lidí. S rodinou chodíme pravidelně každým rokem, vždycky máme v soutěži dva draky. Jednoho kupovaného, druhého ručně vyráběného," dodala starostka obce Edita Hrbáčková.

Na Drakiádě hodnotili například, který drak vyletěl nejvýše, nebo naopak toho nejlenivějšího, nejhezčího kupovaného či ručně vyrobeného, ale také třeba nejlepšího nejmladšího či nejstaršího účastníka.

„Jeden ručně vyrobený drak, čtyři hodiny práce," říká sazovický tatínek

Dva ručně vyrobení draci a na každém minimálně čtyři hodiny prací. Nejen taková je bilance příprav na uplynulou sobotní Drakiádu v Sazovicích z pohledu šestatřicetiletého tatínka dvou malých dcer Davida Dovrtěla ze Sazovic. Při výrobě létajících draků zavzpomínal i na své dětství.

V Sazovicích se konala Drakiáda.Zdroj: DENÍK/Jarmila Kuncová„Když jsem byl malý, tak jsme si pouštěli s babičkou a dědou vlastní draky. Dělali jsme je společně. Dá se tak říct, že u draků i v dracích mám praxi," zasmál se během sobotní Drakiády pro Deník David Dovrtěl.

Výrobou draků se inspiroval proto, že pobýval doma se svou mladší dcerkou, s tříletou Julií Helenou. Hlídal ji, a tak se chtěli zabavit. Tím tak představu kupovaného hned zavrhl.

„Vyráběli jsme dva draky, jednoho pro ni, druhého pro starší šestiletou dcerku. Ta si jej pak vyzdobila sama barvičkami. Pro Julii jsme udělali menšího draka, je z celofánu. Obličej na něj jsme nalepili lepicí páskou," vysvětlil s úsměvem David Dovrtěl.

Místo obyčejných dřevěných laťek na draky prý použili bambusové. „Tak velký jeden z těch mých dvou nových draků byl možná tím prvním v mém životě. A lítal, což mě potěšilo. Chtěli jsme udělat toho největšího, tak jsem se podíval na internet. Ten náš papírový měl metr padesát," dodal.

Na Drakiádu v Sazovicích vyrobil ručně šestatřicetiletý tatínek David Dovrtěl ze Sazovic dva draky. Jednoho se svou tříletou dcerkou Julií Helenou (na snímku). Foto: DENÍK/Jarmila Kuncová