Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlín: kde číhá nebezpečí

ZLÍN - Přechod pro chodce v ulici Dlouhá v blízkosti obchodu Beskyd sport, další přechod v ulici Okružní na sídlišti Jižní Svahy nedaleko zastávky MHD a dvě křižovatky v centru Zlína. To jsou podle policie z hlediska nehodovosti nejrizikovější místa ve městě.

2.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Zřejmě nejméně oblíbeným místem jak pro chodce, tak i řidiče je velmi frekventovaný přechod v Dlouhé ulici. Není totiž vybaven semafory a na zebru neupozorňuje ani dopravní značka.

„Ročně zde řešíme desítky případů. Před nedávnem zde došlo hned ke dvěma nehodám během jednoho dne,“ potvrdil zástupce ředitele zlínských strážníků Pavel Janík. „Nejprve dostala řidička motocyklu smyk při brzdění a upadla. O pár hodin později řidič osobního auta zastavil před přechodem, ale vůz jedoucí za ním už jeho majitel nestačil dobrzdit a narazil do něj,“ dodal Janík.

Vysoké nehodovosti si všímají i řadoví občané. „Je to tam hodně nepřehledné. Kolikrát zastaví jen jedno auto, ale hned další, které je v druhém pruhu, klidně projede bez zastavení. Stejně je na tom přechod i v ulici Okružní,“ svěřila se Radana Čekalová ze Zlína.

Podobný názor mají však i řidiči. „Celý ten úsek v Dlouhé až po most je dost špatný. Nejdřív musím dávat pozor, jestli mi zničehonic na přechod nevletí nějaký člověk, a pak je dost matoucí i ta světelná křižovatka před mostem. Při odbočování na Vodní, i když na semaforu svítí zelená, musím ještě dávat přednost protijedoucím vozidlům, což hlavně mimozlínští nevědí,“ míní řidička Petra Dvořáková ze Zlína.

Podle odboru dopravy zlínského magistrátu není možné přechod lépe označit, a to z několika důvodů. „Například svislá značka by musela být umístěna v chodníku, a to je v rozporu se zákonem. I pokud by to bylo možné, stejně se v tomto případě riziko nehody nesníží.

Důležité je, aby si chodci uvědomili, že nemají na přechodu absolutní přednost a skutečně se před vstupem do vozovky přesvědčili, že je řidič vidí,“ podotkl vedoucí odboru Pavel Dohnal.

K rizikovým místům rovněž patří přechod na ulici Okružní. „V tomto místě se stávala těžka zranění a v jednom případě řidič srazil malé dítě. Proto nejen tam, ale i u ostatních přechodů v blízkosti škol stavíme ve dnech vyučování každé ráno hlídky,“ podotkl zástupce ředitele strážníků. Mimo školní vyučování ale chodci musejí být maximálně opatrní.

Většina přechodů ve městě dostala v posledních měsících kvůli zvýšení bezpečnosti své speciální nasvícení nebo místo policisté sledují pomocí kamer. Díky tomu zmizely z policejních statistik dva velmi rizikové přechody – v ulici Sokolská v místě známém jako Vysoká mez a na Podhoří u sídliště. Naopak motoristé musejí být velmi obezřetní na dvou křižovatkách v centru města.

„Jedná se o křížení ulic Gahurova s třídou Tomáše Bati u bývalého Ria. Ve druhém případě jde o křižovatku pod Velkým kinem. Řidiči jsou totiž už zvyklí na velký komfort, který jim poskytují semafory, takže v momentě jejich výpadku dělá některým problémy se zorientovat při dávání přednosti v jízdě. Navíc při vyjíždění z vedlejší Gahurovy ulice je cesta opticky širší než hlavní,“ konstatovala mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

KDE JE NUTNO SI DÁT VE ZLÍNĚ POZOR?

* Nebezpečné přechody pro chodce:
* l ulice Dlouhá u obchodu Beskyd sport
* l sídliště Jižní Svahy, ulice Okružní, v blízkosti zastávky MHD
* Nebezpečné křižovatky pro řidiče:
* l výjezd z Gahurovy ulice na třídu Tomáše Bati, u bývalého Ria
* l křižovatka pod Velkým kinem
* Bývalé nebezpečné přechody:
* l Sokolská, místo zvané Vysoká mez
* l Podhoří, u sídliště

Autor: Šárka Šarmanová

2.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku.
AKTUALIZOVÁNO
1 44

V Superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Koupila jsem si dvě housenky

Nakukuji do dveří sálu, který se hemží lidmi. Nejen děti zaujatě pozorují obrovské skleněné vitríny seřazené na stolech v dlouhých řadách téměř přes celý obrovský sál. Zdají se nekonečné. V nich se skrývají více či méně vzácné exempláře brouků, nejkrásnější druhy motýlů, ale i hadů, pavouků, gekončíků, chameleonů a dalších zajímavých potvůrek.  

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení