Nejzatíženějšími místy jsou podle něj okolí sídliště Jižní Svahy kolem prvního segmentu, nábřeží podél řeky Dřevnice a parky či nádraží.

Loni připravila policie každý měsíc jeden jednorázový sběr. „Při jedné akci najdeme v průměru jednu až pět kontaminovaných jehel,“ doplnil Kladníček.

Že je chování zlínských narkomanů hulvátské, si myslí například osmatřicetiletá Veronika Nováková ze Zlína. „Viděla jsem, jak se jehla povaluje v parku. Vadí mi to hlavně kvůli dětem. Dospělí jsou více pozorní. Abych se bála pustit svoji dcerku třeba na pískoviště. Slyšela jsem, že i tam se někde na sídlišti jehla našla,“ mračí se.

Městská policie ve Zlíně se rizika snaží maximálně snižovat. „Na začátku a konci školního roku prohlížíme všechna dětská hřiště a sportoviště ve spolupráci s odborem městské zeleně,“ přiblížil Kladníček.

K tomu i letos jednou měsíčně kontrolují místa, o kterých policie ví, že jsou nejrizikovější. Lokality, kde se nachází kontaminovaný odpad, se ale podle Kladníčka mění. Letos již do terénu vyrazili čtyřikrát. Stihli ale také jeden mimořádný rozsáhlý sběr. „Zorganizovali jsme to po zimě, když roztál sníh. Nalezli jsme pět jehel,“ připomněl.

Důležitý je podle ředitele zlínské městské policie při nálezu bezpečný postup. „Můj velký apel míří k rodičům. Musejí dětem vštěpit, že injekční jehly se do ruky neberou a že je třeba zavolat městskou policii,“ zdůraznil Kladníček.

Problém řeší policisté ve všech regionech Zlínského kraje. Například v Uherském Hradišti se nepřizpůsobiví narkomani vyskytují také. Podle představitele tamní městské policie Vlastimila Pauříka tam řeší problém s jehlami také, naleznou jich asi tři desítky jehel za rok.

„Bohužel nenalézají se jen v zákoutích ulic, ale už i v místním parku,“ dodal s tím, že i jediná jehla je vážný problém. Ve Vsetíně zase se sběrem jehel pomáhají strážníkům i dobrovolníci.