„Nejvhodnější je to pro dívky před začátkem pohlavního života, vakcín lze však použít i později, přinejmenším do pětadvaceti let, jak oficiálně deklarují obě firmy, které jevyrábějí,“ uvedla vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Hana Tkadlecová.

K očkování jsou nutné tři dávky a celková cena je asi deset tisíc korun. „Většina zdravotních pojišťoven poskytuje v rámci svých preventivních balíčků příspěvek pro určité věkové skupiny,“ podotkla.

Onemocnění rakovinou děložního čípku neboli děložního hrdla je přitom relativně častým jevem. „Ročně se ve Zlínském kraji objeví asi čtyřicet až padesát nových případů onemocnění,“ přiblížila Tkadlecová.

Přestože cena vakcín není právě nízká, je o ně zájem.

„V tomto roce jsme už přispěli v kraji na očkování asi pěti stovkám dívek, necelá polovina přitom byla ze Zlínska, zbytek z ostatních okresů,“ informovala například Martina Stavjaňová ze zlínské centrály největší zdravotní pojištovny VZP.

Očkování mnozí lékaři vřele doporučují. „V tomto případě mohu dát jen jednu radu: očkovat, očkovat, očkovat. Myslím totiž, že tento typ prevence má opravdu smysl. Sama jsem očkovala už asi dvacet dívek,“ sdělila například zlínská pediatrička Marcela Křížová.

Rodiče by podle ní proto měli prostředky pokud možno pro své dcery našetřit. „Doufám ale, že očkování budou časem hradit zdravotní pojišťovny celé,“ věří lékařka.

O vhodnosti očkování je přesvědčena i vedoucí zlínského Mamma help centra, kde radí veřejnosti v prevenci nádorových onemocnění, Kateřina Vondráčková.

„Podle informací, které mám, ročně onemocní v naší republice tímto typem rakoviny ati tisíc žen a čtyři stovky kvůli tomu zemřou. Proto chci dát výhledově očkovat také svou jedenáctiletou dceru i když je to finančně náročné,“ řekla .

Mnozí rodiče nad možností očkování přemýšlejí, ještě když jsou děti opravdu malé. „Vím, že jedna příbuzná měla tyto potíže a tak tuto prevenci určitě pro dceru chci.,“ míní například Hana Rosincová ze Zlína, která má roční dceru.

„Je to docela drahé, ale mám čas na zvážení. Vím o té možnosti a musím si to ještě promyslet,“ podotkla Štěpánka Jonášková z Tlumačova, která má dvě dcery ve věku pět a dva roky.