Kreportáži jsme zvolili čtyři různá místa: náměstí Míru, park uuniverzity, park ukrajské knihovny a zastávku MHD na Cigánově. Na každém znich figurantka předstírala srdeční záchvat a následné bezvědomí.

Podle zlínského záchranáře Petra Olšana, který se testu účastnil jako pozorovatel, by měla šanci na přežití ve všech případech kromě pokusu vparku uknihovny. Redakce Deníku opřesných místech a časech testů dopředu informovala vedení zlínské policie, záchranářů, hasičů istrážníků.

Náměstí Míru

Vokolí radnice se pohybují po celý den desítky lidí. Možná proto, že je náměstí Míru dosti frekventovaným místem, se během desíti sekund seběhlo kolem naší figurantky asi osm lidí. Přihlížející ženy se hned začaly zajímat ojejístav.

„Spadla přímo přede mnou. Že by dostala nějaký záchvat?“ hádala dvaašedesátiletá Ludmila Pešková ze Zlína. Okamžitě začala zkapsy ubundy vytahovat mobilní telefon a vytáčet linku155.

Zatímco ostatní po spadlé ženě pokukovali, jeden zpřítomných mužů se pokoušel figurantku oslovit a propleskat, zda reaguje. Ten postupoval podle záchranáře Olšana nejsprávněji.

„Nejdůležitější je, zjistit, zda člověk dýchá. Volat pomoc je samozřejmě nezbytné, ale neměl by to být první krok. Potom už by mohlo být třeba pozdě,“ vysvětlil záchranář.

Připustil, že přítomní by zřejmě neuměli ženě sami adekvátně poskytnout pomoc. „Nicméně tím, že by ji přivolali, by je pracovnice na dispečinku navigovala, jak do příjezdu záchranky účinně postupovat. Myslím, že na náměstí Míru by zkolabovaná přežila,“ uzavřelOlšan.

Pešková potvrdila, že smasáží srdce a umělým dýcháním by si rady nevěděla. „Netroufla bych si a raději hned volala pomoc,“řekla.

Park uUTB

Prostory parku, přes nějž si zkracují cestu studenti mířící na univerzitu či lidé do bývalé budovy okresního úřadu, je frekventované méně než náměstí. Přesto, když ležela naše figurantka bezvládně na lavičce, tři osoby kolem ní prošly bez povšimnutí.

„Myslela jsem, že je opilá. Často natrefím na takové lidi a radši jdu dál,“ uvedla čtyřicetiletá Pavlína Juračková zVizovic. Záchranku nevolala ze strachu, že by jí vytkla, že volá pro nic zanic.

Devatenáctiletý Tomáš Skok zLuhačovic se prý zase domníval, že figurantka spí. „Částečně mi ipřišlo, že má blažený výraz, jakoby si něco šlehla,“ připustil.

Olšan však upozornil, že ikdyž mají lidé podezření, že se jedná očlověka opilého či zfetovaného, měli by se ujistit, že tomu tak skutečně je. „Zachovali se lhostejně. Neměli přece záruku, že žena nedostala srdeční záchvat a není jí nutné pomoci. Vopačném případě měli alespoň kontaktovat městskou policii,“ vysvětlil.

Pomoci se figurantce nakonec dostalo přibližně tři minuty poté, co upadla. Zastavily se uní dvě mladé ženy, přičemž jedna znich už měla sposkytováním první pomoci zkušenost.

„Kdysi jsem křísila kamarádky tatínka, když dostal epileptický záchvat,“ vysvětlila šestadvacetiletá Jana Tomanová ze Zlína, která okamžitě zjišťovala ženě tep. „Je slabý, musíme volat záchranku,“ radila své stejně staré sestřeLence.

Přiznala, že přesně neví, jakým způsobem by vpřípadě bezvědomí rozpumpovala srdce, ale nechala by si prý poradit na lince 155a masírovat zkusila. „Jsem tak ráda, že paní nic není. Vprvní chvíli jsem myslela, že je mrtvá,“ oddechla si pomocnice poté, co zjistila, že se jedná opouhýtest.

Lenka Tomanová nejdříve tahala Janu pryč, také se totiž domnívala, že je figurantka pod vlivem alkoholu. „Trošku mě pak ale zarazilo, že se nebudila, když do ní Jana šťouchla. To už jsem tušila, že je potřeba volat,“ objasnila.

Pohotovou slečnu záchranář pochválil. „Ve spolupráci sdispečinkem by si určitě věděla rady. Tady by nakonec naše figurantka přežila,“ zhodnotilOlšan.

Celé články najdete v tištěném vydání Zlínského deníku.