Od narození trpí těžkou nedoslýchavostí. Na začátku srpna letošního roku byla v Praze na Hlavním nádraží při čekání na vlak okradena o řečový procesor, nezbytnou součást Kochleárního implantátu.

„Když jsem se narodila, lékaři rodičům řekli, že trpím percepční těžkou nedoslýchavostí třetího stupně. A i když jsem později využívala digitální naslouchátko, jehož pomocí mohu například telefonovat, musela jsem zvážit, zda půjdu do toho, aby mi byl voperován Kochleární implantát.

Po zhruba dvou měsících od operace, kterou absolvovala v pražském Motole, se měla podrobit nastavení řečového procesoru, který je umístěn za uchem.

„Když jsem poprvé vnímala zvuk pomocí tohoto implantátu, bylo to úžasné. Poprvé jsem vnímala svůj hlas. Pamatuji si, jak jsem byla s dětmi na borůvkách a poprvé v životě jsem uslyšela šumění lesa,“ svěřila se mladá maminka.

S „kochleárem“ začaly mít podle ní zvuky tóny. Jenomže její radost zkazila událost, která naprosto zarmoutila.

Noční můra na pražském Hlavním nádraží

Když se po prvním nastavení řečového procesoru v Motole 5. srpna vracela domů do Otrokovic, setkala se před odjezdem s kamarádkou na Hlavním nádraží.

„Přišla za námi taková holčina, byla dobře oblečená a slušná. Poprosila nás o pomoc, že se potřebuje dostat domů do Brna a nemá peníze na vlak. Tak jsme prohledávaly obě dvě peněženky. Nakonec jí kamarádka přispěla třemi stovkami “, vzpomínala paní Andrea.

Jenomže, když se dívka ztratila v davu, Andrea zjistila, že jí chybí řečový procesor. Někdo využil chvíli, kdy s kamarádkou nedávaly pozor a zabývaly se dívkou.

„Musela mít komplice. Možná si mysleli, že jde o MP3 přehrávač. Ale nevrátili jej, například na e-ztráty na Hlavním nádraží. My jsme ho tam tři hodiny s kamarádkou hledaly, byla to strašná beznaděj, brečela jsem, byla jsem zoufalá a zcela vysílená,“ vzpomínala na těžké okamžiky paní Andrea.

Podle jejích slov, lidem, kteří ji takto nejspíš okradli, nebude zařízení nic platné.

„Zloději to na nic není, druhou část mám přece já,“ doplnila s tím, že ona však přišla o 225 tisíc korun, což je hodnota této části řečového procesoru.

Pojišťovna druhý neproplatí, pomůže sbírka?

„Společnost která tyto implantáty vyrábí, mi jej při "druhém" nastavení zapůjčila. Druhý mi však zdravotní pojišťovna i přes veškeré dostupné intervence neproplatí,“ povzdechla si paní Andrea.

Proto se obrátila se svým příběhem na nejrůznější nadace a neziskové organizace o pomoc se sbírkou na nový řečový procesor.

„Už se mi ozvala Nadace Výbor dobré vůle - Olgy Havlové, Nadace Charty 77, ozvala se i Nadace J&T, Nadace Agrofert a Charita Otrokovice, moc za všechno děkuji. I těm, kteří přispěli anonymně. Nesmírně si vážím každé pomoci,“ zdůraznila paní Andrea.

Připomněla například sbírku ve zlínském evangelickém kostele, kde se za ni sloužila i mše. Dodnes se ji podařilo přes tuto pomoc získat kolem 140 tisíc korun.

Paní Andrea sama pracuje jako vedoucí Chráněné dílny Ardien Digital, kde zajišťuje digitalizaci dat a fakturaci a pomáhá osobám se zdravotním postižením.

„Dokážu se vžít do jejich osudů,“ usmála se nakonec.

Co je Kochleární implantát?

Kochleární implantát je druh ušního implantátu (implantovaného přístroje určeného na pomoc sluchově postiženým lidem), který se vkládá do vnitřního ucha (stimuluje nervy ve vnitřním uchu) a nahrazuje funkci hlemýždě (kochley).  Zdroj: Wikipedie

Vnější součásti Kochleárního implantátu pomáhají lidem se sluchovým postižením zachytit okolní zvuky včetně řeči a hudby. Zvuky jsou zde zpracovány tak, aby mohly být přeneseny přes kůži vysílací cívkou (magnetem) do implantátu.

Implantát dále předává signály do svazku elektrod umístěných v hlemýždi vnitřního ucha. Jednotlivé elektrody v hlemýždi aktivují sluchový nerv, který přenáší informaci o zvuku dále do mozku, kde jsou vnímány jako zvuky.