„Kde jste? Prosím, pomoc, kamarád je zraněný, vůbec nereaguje, tak kde jste?" křičí v autobuse, teď už plném zraněných, asi 18letý mladík, který ani nevnímá, že po spáncích mu teče krev.

Naštěstí však není pravá, jedná se totiž o cvičení. Má prověřit zásah a spolupráci záchranářů Zlínského i Žilinského kraje při srážce autobusu a dvou nákladních vozidel.

Jako první je na místě hlídka policie, vzápětí se přidávají dobrovolné jednotky hasičů z Horní Bečvy a Karolínky.

Hasičské cvičení na hraničním přechodu Makov.

Za dalších několik minut přijíždí zdravotnická záchranná služba a profesionální hasiči ze Vsetína a Valašského Meziříčí. Sirény neberou konce, ze slovenské strany k neštěstí míří profesionální hasiči a zdravotničtí záchranáři ze Žiliny, policisté z Čadce a hasiči ze stanice Turzovka a Čadce.

Na místo přijíždí také psycholog krajských hasičů i intervenční tým. K dispozici je dvacet kusů zásahové techniky. U neštěstí nakonec zasahuje téměř stovka lidí. Záchranáři, kteří sem přijíždějí již ví, že na místě nehody autobusu a dvou nákladních vozidel jsou také dva mrtví. 

Později musí pomoci 22 lidem, s různým poraněním – od lehčích, až po ta těžká.

Boj o lidské životy začíná

Takový byl scénář i ukázka čtvrtečního taktického cvičení složek Integrovaného záchranného systému z české i slovenské strany.

„Jedná se o mezinárodní taktické cvičení složek IZS Zlínského a Žilinského kraje, tématem cvičení je vážná dopravní nehoda zájezdového autobusu a dvou nákladních vozidel," uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje (HZS ZK) Libor Netopil.

Kdo z přítomných nebyl zasvěcený, mohl mu doslova běhat mráz po zádech. Sténající, namaskovaní studenti Střední zdravotnické a Vyšší odborné zdravotnické školy v roli figurantů svou roli zvládli – nezasvěcený by nevěřil, že svá zranění jen předstírají.

Hasičské cvičení na hraničním přechodu Makov.

„Studuji obor záchranář, doufám, že mám na tento obor odvahu," přiznala jedna z komparzistek Anna Hrnčiříková.

Seděla na žluté plachtě, vedle ní byla ještě zelená a červená, Plachty sloužily záchranářům při třídění zraněných, na červené byli lidé s nejtěžším zraněním. Sanitky je ihned rozvážely do okolních nemocnic.

„Naštěstí jde jen o cvičení," usmál se jeden ze záchranářů. Ale i tak, záchranáři, policisté a hasiči vše brali naprosto vážně.

„Zajímavostí tohoto cvičení je, že je záměrně zvoleno na místě které je nejhůře dosažitelné z obou stran státní hranice. To znamená, že prověří opravdu maximální dojezdové časy pro všechny zasahující složky," vysvětlil Libor Netopil.

Podle něj je cílem cvičení také zvládnout veškeré činnosti, hlavně poskytnutí lékařské pomoci a následného rozvozu zraněných do nemocnic – a to do hodiny.

„Můžeme se bavit o takzvané zlaté hodině, kdy by veškeré nejdůležitější činnosti na místě zásahu od příjezdu všech sil a prostředků, až do odvozu zraněných měly být zvládnuty," vysvětlil na místě mluvčí krajských hasičů.

Úkol byl nakonec splněn. Studenti z autobusu byli zachráněni, ošetřeni i rozvezeni do nemocnic do 60 minut. „Cvičení splnilo své cíle, reálnosti dojezdových časů, třídění i pomoc zraněným," uzavřel Libor Netopil.