Smetl nabídku dvojbloku ANO STAN na společnou většinovou trojkoalici.

Nechal se slyšet, že radnice by měla projít většími změnami, a zamítl tak možnou spolupráci se STANem. Povolebním vyjednáváním zní i hlasy KDU- -ČSL, ODS i Pirátů.

Vládní kolice města by tak mohla dostat zcela odlišnou podobu, než jsme za osm let zvyklí. Nasvědčuje tomu i vznikl trojbloku KDU-ČSL ODS Piráti.

RÁNO PLNÉ PŘEKVAPENÍ ANEB HLEDÁ SE TŘETÍ

„Překvapilo nás, že se situace vyvíjí jinak. Ještě v pondělí ráno jsem o tom nevěděl,“ komentoval odpověď ZLÍNA 21 lídr vítězného hnutí ANO Roman Kaňovský.

Jako vítězové mají stále výsostné právo sestavovat koalici. Když ANO oznamovalo spojenectví se STANem, problémy nečekalo.

„Věřili jsme, že ZLÍN 21 s námi půjde,“ vysvětlil Kaňovský.

Stávající primátor Miroslav Adámek se to dozvěděl až z médií.Každá ze stran dvojbloku ANO STAN získala po 9 mandátech, v zastupitelstvu tak obsadí 18 křesel. K vytvoření koalice ale potřebují nejméně další tři mandáty.

Jak ale potvrzují, taková koalice není dostatečně silná. „Na jednadvacet bych nikdy nešel, to není stabilní vláda města,“ prohlásil současný primátor.

Město podle trojky na bedně vítězů ZLÍNA 21 potřebuje řešit i jiné úkoly, než tomu bylo v poslední 8 letech, kdy městu vládli Starostové a nezávislí.

Mají to uvedené ve volebním programu a zástupcům ANO je to prý známo.

„V tuto chvíli preferujeme KDU-ČSL, ODS a Piráty, se kterými bychom chtěli jednat o širší koalici ve Zlíně,“ uvedla za ZLÍN 21 mluvčí Kateřina Martykánová.Z poskytnutých informací jednoznačně vyplynulo, že podle ZLÍNA 21 musí STAN z kola ven. Stejně to ale zatím nevidí vítězné ANO. „Dali jsme STANu slovo,“ potvrdil Kaňovský s tím, že nejprve vyčerpají všechny možnosti v sestavení koalice s dvojkou letošních voleb.

„Možnost jít do koalice bez STANu si zatím připustit nechci,“ vysvětlil.

JSME VE HŘE, ŘÍKAJÍ OBČANŠTÍ DEMOKRATÉ ČI PIRÁTI

Odpovědí na vznik dvojbloku ANO STAN je prý vznik trojbloku KDU-ČSL ODS Piráti. A má prý co říct. Dvojbloku ANO STAN s 18 mandáty kontrují silou 11 křesel v zastupitelstvu. „Překvapila nás rychlost, s jakou došlo k dohodě ANO se STANem,“ shodují se lídři stran vzniklého trojbloku s tím, že chtějí, aby všichni společně jednali jako rovný s rovným.

Představa o vládnoucí koalici ve městě na další čtyři roky by podle ZLÍNA 21 tak měla být sestavena z vítězného ANO, třetího hnutí ZLÍN 21 a trojbloku KDU-ČSL ODS Piráti.