„Výsledná cena vodného a stočného je ovlivněna řadou podmínek, zejména gegrafických a demografických, dále dostupností, kvalitou a četností zdrojů pitné vody a technickým stavem vodárenské infrastruktury,“ zdůvodnila cenové rozdíly mluvčí Moravské vodárenské Helena Koutná. Právě tato společnost vodu do zlínských domácností dodává.

Je rovněž rozdíl v tom, odkud se voda odebírá. Zatímco za podzemní vodu totiž platí odběratel státu přibližně dvě koruny za metr krychlový, z povrchových zdrojů je to už 4,60 Kč. A do Zlína voda proudí ze Slušovické přehrady.

Nejlevnější vodu v kraji mají na Vsetínsku, kde ji dodává VaK Vsetín. Za vodné a stočné tam platí 55, 92 Kč za kubík, což je asi o sedm korun méně než na Zlínsku.

„My chceme cenu udržet v přijatelných mezích, jsme republikový průměr nebo dokonce podprůměr,“ je spokojen ředitel Vodovodů a kanalizací Vsetín (VaK) Leopold Orság.

Zlínský deník požádal obchodního ředitele MOVO Petra Tejchmana o zdůvodnění, proč je cenový rozdíl tak vysoký. Ten ho však odmítl poskytnout s tím, že o tvorbě ceny ve VaK Vsetín nemá dostatečné informace.

Připadá vám cena vodného a stočného na Zlínsku přiměřená? Diskutujte a hlasujte v anketě vedle článku.

Také v ostatních částech kraje je také voda levnější než na Zlínsku. Na Uherskohradišťsku se platí VaKu přibližně o 4,5 korun méně, na Kroměřížsku pak o korun pět. Voda je levnější i v Praze, kde kubík stojí 55,12 Kč.

Vůbec nejdražší vodu v kraji však mají v Otrokovicích. Téměř o deset korun než na Zlínsku je zde vyšší platba za stočné. „Moravská vodárenská hradí nájemné společnosti, která v Otrokovicích provozuje čističku,“ zdůvodnila to mluvčí Koutná.

Tento stav však starostku města Radoslavu Matuszkovou vůbec netěší. „Je nezpochybnitelné, že cena vody je stanovována nesolidárně a my to řešíme několik let. Dávali jsme podněty k antimonopolnímu úřadu, ale zatím se nic neděje,“ trápí starostku Otrokovic.

Několikakorunový rozdíl v ceně za kubík už je přitom v ročním zúčtování dost znát. Člověk za den průměrně spotřebuje 85 litrů vody, což představuje asi 120 kubíků za rok pro čtyřčlennou rodinu. Ty na Vsetínsku tak ročně zaplatí přibližně necelých sedm tisíc korun, na Zlínsku asi sedm a půl a na Otrokovicku už bezmála devět tisíc.

Za cenou vody stojí i razantní pokles spotřeby v posledních dvaceti letech. Zdražení způsobily i nutné investice do vodárenské infrastruktury. „Vzhledem k omezeným prostředkům dotací je jediným možným zdrojem financování podíl z tržeb vodného a stočného,“ přiznala mluvčí Koutná.

Zdražovat se prý v celé republice bude dál. „Doposud se vkládalo málo prostředků do obnovy kanalizačních a vodovodních sítí, které jsou leckdy i padesát let staré. Obnova jednoho kilometru kanalizace přitom vyjde až na pět až deset milionů korun,“ přiblížil Orság.

Jaké jsou ceny vody

Otrokovice, dodavatel Moravská vodárenská, cena za vodné a stočné 73,10 Kč za kubík
Zlínsko, Moravská vodárenská, 62,97 Kč
Olomoucko, Moravská vodárenská, 62,79 Kč
Prostějovsko, Moravská vodárenská, 59,20 Kč
Uherskohradišťsko, Slovácké VaK, 58,53 Kč
Kroměřížsko, VaK Kroměříž, 58,10 Kč
Brněnsko, Brněnské VaK, 56,67 Kč
Ostravsko, Severomor. VaK Ostrava, 56,18 Kč
Přerovsko, VaK Přerov, 56 Kč
Vsetínsko, VaK Vsetín, 55,92 Kč
Praha, Pražské VaK, 55,12 Kč
Zdroj: dodavatelé vody

Anketa: Připadá vám cena vodného a stočného na Zlínsku přiměřená?
Jiří Jelínek, 35 let, technik, Zlín
Cena vody se mi zdá přiměřená. V tomto ohledu se určitě nabízí srovnání s vysokou cenou v Otrokovicích. Nicméně i při něm cenu považuji za přiměřenou.
Jana Mališková, 40 let, recepční, Zlín
Ani nevím, kolik to je. Co mi dojde, to zaplatím. Stejně s tím nic neudělám. Akorát vím, že drahé je to na Ostravsku a na Brněnsku, ale myslím, že my taky nejsme z nejlevnějších krajů. Já po tom nepátrám, akorát co vidím ve zprávách.
Milena Kostrůnková, 50 let, dělnice, Zlín
Já se tomu nějak nevěnuji, to má na starosti můj partner. Možná je to pro někoho drahé, pro někoho levné, záleží na tom, kde bydlí a kolik má příjem. Viděla jsem nějaký celostátní průměr, ale teď si vůbec neuvědomuji, jak na tom Zlín je. Mám ale pocit, že to není nejhorší.
Marie Ohnutková, 62 let, důchodkyně, Zlín
Vůbec nevím, jak jsou ceny vody na Zlínsku vysoké. Nemám o tom přehled. Všechno to platí manžel inkasem. Neříkal, jestli to stojí moc nebo málo.
Alois Urban, 70 let, důchodce, Zlín
Nebyl jsem vodák, nebyl jsem energetik. Jsem strojař. Kdybych řekl, že je to přiměřené, tak to není pravda. Myslím si, že vodné a stočné je něco navíc, co by nemělo být. Ve srovnání se zbytkem ČR platíme dost.

Snímky: Radek Valerián

V ulicích Zlína se ptala Radka Šimková