Oblaka prachu a hluk drceného betonu. Tak popsali obyvatelé Okružní ulice ve Zlíně problém s prostorem po zbouraném torzu v blízkosti bytových domů, na nedávném setkání se zástupci města.

Před třemi lety se dočkali demolice betonového monstra obývaného bezdomovci, které tam stálo od roku 1988. Jejich trápení však ani po více než třiceti letech není u konce. Na prostranství po torzu totiž vznikla skládka stavební suti. Hluk a prach tak už tři roky ztěžuje obyvatelům ulice Okružní život.

BAGRY A DRTIČKA

„Na skládku jezdily neustále obrovské tatrovky a bagry. Drtička betonového odpadu byla v provozu i čtrnáct dní v kuse. Všude se zvedala obrovská oblaka prachu, kolikrát jsme v létě nemohli mít otevřená okna,“ popisoval neutěšený stav například Oldřich Otáhal, který bydlí nedaleko.

„Už loni nám ještě primátor Adámek sliboval, že do konce roku bude ta skládka zlikvidována. Rok se s rokem sešel a stále nic se v té věci neděje,“ stěžoval si další obyvatel Stanislav Kutálek.

Podle něj i Oldřicha Otáhala se lidé snažili situaci se zástupci města řešit, nicméně nebyli úspěšní. Podle nich se s nimi nikdo nechtěl na radnici o problému bavit. Město nyní slibuje skládku zlikvidovat a postavit tam dočasné parkoviště.

„Poté, co jsme si vyhodnotili na odboru, že je plocha zbytečně zanedbaná a nevyužívaná, zadali jsme na konci srpna projektantovi, aby se zamyslel nad plochou pro parkoviště,“ uvedl radní Michal Čížek.

Podle něj s tím souvisí i výstavba přechodu pro chodce.

„V přímé návaznosti ale zde musí být přechod přes ulici Okružní,“ uvedl pro dopravu.

Michal Čížek také občanům na setkání vysvětlil, že suť je na místě z důvodu oprav komunikací na sídlišti.

„Město tento recyklát využívalo při stavebních pracích po celém Zlíně, například na Lešné,“ vysvětlil Čížek s tím, že vedení města bude daný problém řešit.

„Po dokončení dopravní stavby Středová zmizí i zřízené staveniště,“ slíbili zástupci města už na začátku října. Opravy ulice Středová byly na konci září dokončeny.

„Je to opravdu poznat. Po našem setkání suti opravdu ubylo, už tady skoro nic není,“ uvedl na dotaz Deníku v pátek Oldřich Otáhal.

Jak bude místo využito ale jemu a dalším stěžovatelů zřejmě radost neudělá. Je totiž dále využíváno jako sklad stavebního materiálu a suti. Zlínskému deníku to potvrdil zástupce společnosti KKS, která prostor využívá.

„Máme ho zapůjčen od města pro meziskládky materiálu pro stavby města,“ potvrdil stavbyvedoucí společnosti Josef Plášek.

Občané Okružní ulice se tak zřejmě budou muset obrnit trpělivostí minimálně do příštího roku.

„Záměr parkoviště chceme zrealizovat v roce 2020. Jakmile začne stavební sezóna. Samozřejmě musí rada města Zlína na tento projekt schválit peníze. Pracujeme s přidělenými pro finančními prostředky v objemu zhruba 100 milionů korun na rok, na takové akce. Pokud se nám prostředky zvýší, můžeme dělat více investičních akci a občané by to pocítili tak, že se bude více budovat infrastruktura a opravovat chodníky,“ zmínil radní pro oblast dopravy.

Město po demolici torza část vzniklého prostoru o ploše 2,5 hektaru loni upravilo a zpřístupnilo. Vyrostlo tam discgolfové hřiště a odpočinková zóna. V plánu je dále také vytvoření psího hřiště.

Na základě přání občanů vypracovali architekti studii, jak má místo po zbouraném torzu vypadat. Podle ní vznikne v místě Centrálního parku na Jižních Svazích jezírko se zpevněnou kamennou plochou k relaxaci, přes které povede lávka.

Budou také vysazeny stromy. Podle radnice by se výstavba mohla uskutečnit v roce 2020.