Možnost projížďky na vysokém kole běžném v devatenáctém století si připravil pro zájemce Pavel Hruboš z Otrokovic.

„Tomuto koníčku se věnuji už čtyři roky. Je to skvělý, ekologický způsob dopravy,“ podotkl Hruboš. Na vysokém velocipedu se podle něj jezdí stejně snadno jako na dnešních typech kol, jen slézání a nasedání je obtížnější.

Neobvyklý zážitek si vyzkoušela i Kristýna Šerá ze Zlína.

„Sama jsem se ale rozjet neuměla, pán mě musel celou dobu přidržovat,“ komentovala svou jízdu. Že nejlepší je prostě chodit pěšky, se naopak snažili přesvědčit členové Klubu českých turistů.

„K našemu stánku přišlo za dvě hodiny nejméně sto lidí. Upozorňujeme je zejména na víkendové výšlapy, které pořádáme, a například na možnost návštěvy turistické rozhledny na hoře Brdo,“ uvedl předseda místních turistů Pavel Hanák.

Akce přilákala zejména děti. Ty ze zlínské základní školy v Kvítkové ulici se zúčastnily navíc aktivně. Skládaly na podporu ekologických aktivit barevnou duhu z vršků od PET lahví.

„Žáci naší školy jich nasbírali celkem devatenáct tisíc. Po skončení akce jsou samozřejmě určené k recyklaci, ke které se mládež snažíme vést,“ uvedla učitelka Hana Lukovicsová. Ve stánku školy navíc předvedly obrázky dětí na téma Dne bez aut.

Většina dětí, které na náměstí zavítaly, ale spíše jen využívala nabízených možností. Projet se na lehokole zkusil například třináctiletý Michal Januška.

„Den bez aut je fajn akce. Pěšky by se mi ale chodit nechtělo. To s tímhle kolem bych auta klidně oželel,“ zhodnotil chlapec.

Se svou maminkou dorazila na náměstí i pětiletá Petra Přichystalová ze Zlína. „Půjčila jsem si tu odrážedlo. Bez aut by to bylo stejně lepší,“ řekla holčička.

Pro tři vylosované účastníky literární soutěže pro školáky na téma Svět je plný aut, zvládli bychom to i bez nich, pak organizátoři připravili let balonem, který startoval právě na náměstí.