Do rizikové skupiny spadají lidé s nižším vzděláním, hůře jsou na tom ženy

"Jsou i lidé, kteří jsou ve svém věku pořád flexibilní, ale podvědomí zaměstnavatelů o celé skupině je jednotné,“ doplnila. To, že se ve statistikách objevují častěji ženy, lze podle Majdyšové přisoudit dřívějšímu odchodu do důchodu. „Roli mohou hrát také obavy ze zdravotních problémů u žen v pozdějším věku,“ dodala mluvčí.

Personální ředitel Barum Continental v Otrokovicích Petr Pokorný popřel, že by věk hrál jednu z nejdůležitějších rolí při příjmu do pracovního poměru.
„V první řadě záleží na schopnostech a zkušenostech. Ale pokud chce například zaměstnavatel přijmout pracovníka, který má projít dlouhodobým školením a měl by zůstat na pozici pár let, potom se mu opravdu víc vyplatí přijmout stejně schopného mladšího zájemce,“ konstatoval ředitel. Pokud přijde padesátiletý žadatel o práci do firmy na konkurz a má s sebou doručenku z úřadu práce, nemusí jej společnost nutně přijmout.

„Přestože požadavky splňuje, zaměstnavatel řekne, že mu adept z nějakých důvodů nevyhovuje,“ objasnila mluvčí Majdyšová. To, že je příčinou věk, neuvede. „Jednou se takový případ ale stal a firmu jsme sankciovali,“ řekla. Pokuta se prý pohybovala řádově v několika tisících korun.

Stěžovat si na diskriminaci mohou i samotní žadatelé, právě na jejich popud mohou pracovníci úřadu práce provést v konkrétní firmě kontrolu. „Lidé nadávají mezi sebou, ale oficiální stížnost nepodají,“ uvedla mluvčí. Podle Majdyšové se nařčení ze zvýhodňování stejně těžko dokazuje.

Dvaapadesátiletý Vladimír z Fryštáku celý život pracoval ve svém oboru, teď je už půl roku v evidenci žadatelů o práci. „Už si nevím rady, doufám, že brzy něco seženu,“ dodal zklamaně nezaměstnaný.

Devětačtyřicetiletá Marie ze Zlína zatím pracuje v pekárně, ale má prý hodně známých po padesátce, kteří mají s hledáním zaměstnání problémy. „Snad mě do důchodu nevyhodí, nevím, co bych dělala,“ doplnila. Vedle starších osob plní zlínský úřad práce z velké části také postižení jedinci a dlouhodobě nezaměstnaní. Málokdy tam naopak zavítají lidé aktivní, vysokoškolsky vzdělání a ve věku po třicítce.