„Před časem se mezi finalistkami této soutěže objevila také děvčata z Uherského Hradiště, a to se také stalo důvodem, proč jsme se rozhodli navštívit toto město,“ poznamenal při slavnostním přijetí na uherskohradišťské radnici prezident soutěže Viktor Krča.

S ohledem na věk soutěžících dívek se i v srdci Slovácka tentokrát připíjelo minerální vodou. Starosta Uherského Hradiště Libor Karásek a místostarosta Stanislav Blaha předali dívkám květiny a drobné dary, pak se návštěva přesunula do budovy střední uměleckoprůmyslové školy.

Soutěžící krásky se přišly podívat na práce studentů oboru modelářství a návrhářství oděvů. Studentky pro návštěvu připravily malou módní přehlídku. Krásky neodolaly a některé z modelů si také samy vyzkoušely.

Finalistky Miss Europe & World Junior pak zamířily do Kunovic, na tamní letiště a aeroklub.

Missky budou skoro týden bydlet v hotelu u luhačovické přehrady. Přes den mají v plánu poznávat Českou republiku a cvičit choreografie pro finále soutěže. Ta je čeká 3. října. Odehraje se na moři mezi Itálií a Španělskem. Kromě módní přehlídky je čeká i volná disciplína.

„Budu tančit čaču,“ řekla sedmnáctiletá reprezentantka České republiky, studentka módního návrhářství Michaela Dihlová z Kozmic u Ostravy. Dodala, že mezi dívkami panuje přátelská atmosféra, a že se všechny těší i na prohlídku Ostrožské Nové Vsi.

Až z africké Zambie přicestovala dvacetiletá Chama Mildred Chintu. „Je to poprvé, co jsem tak daleko od domova,“ svěřila se jak Chama, tak i dvacetiletá Yu-ju Lin z Tchajwanu.

Nejmladší finalistkou je teprve patnáctiletá Maďarka Nikolett Németh.

„Nevím, která z nás vyhraje, ale soutěž pomůže nám všem. Staneme se známými,“ míní studentka cestovního ruchu. V národním kole vyhrála čelenku a soustředění v České republice spojené s cestováním a následnou jízdou jachtou po Středozemním moři.